- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Nová éra vesmírnych letov

Crew Dragon a vedecký modul ESA Columbus
pripojené k modulu ISS Harmony, foto NASA

Spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk, dosiahla ďalší významný míľnik – ako prvá súkromná spoločnosť uskutočnila let s ľudskou posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.

Astronautov Roberta Behnkena a Douglasa Hurleyho vyniesla 30. mája na obežnú dráhu v module Crew Dragon nosná raketa Falcon 9. Modul úspešne dokoval k ISS na druhý deň, 31. mája, keď sa pripojil k modulu Harmony. Po dvojmesačnom pobyte na stanici, počas ktorého astronauti okrem iného absolvovali štyri pracovné výstupy do otvoreného vesmíru, s nimi návratový modul lode Crew Dragon v nedeľu 2. augusta úspešne pristál na hladine Mexického zálivu.

Crew Dragon sa približuje k ISS, foto NASA

Vesmírny skok a kozmický let

Lety amerických kozmických lodí s ľudskou posádkou potvrdzujú, že vývoj aj v tejto oblasti ide po špirále. Prvý let americkej kozmickej lode s človekom sa uskutočnil v máji 1961. Prvý americký astronaut Alan Shepard v lodi Mercury-Redstone 3 uskutočnil suborbitálny let po balistickej dráhe, teda akýsi kozmický skok do výšky 187,5 km, ktorú jeho loď dosiahla päť minút po štarte. Celý let trval 15 minút. Prvým Američanom, ktorý 20. februára 1962 dosiahol obežnú dráhu Zeme a trikrát ju obletel, bol John Glenn. Jeho let trval takmer päť hodín. Druhú otočku špirály, samozrejme, na úplne inej kvalitatívnej úrovni, predstavujú kozmické lety súkromných spoločností. Spoločnosť Virgin Galactic, ktorú založil miliardár Richard Branson, uskutočnila 13. decembra 2018 suborbitálny let kozmickej lode SpaceShipTwo. Tú špeciálne lietadlo WhiteKnightTwo vynieslo do výšky 13,7 km, kde SpaceShipTwo aktivoval svoje motory a dosiahol výšku 82,72 km. A prečo nie sú mená pilotov Marka P. Stuckyho a Fredericka W. Sturckowa známe? Za oficiálnu, medzinárodne uznávanú hranicu kozmického priestoru sa považuje výška 100 km. Americké letectvo však považuje za túto hranicu už 80 km. Prví astronauti, ktorých kozmická loď súkromnej spoločnosti vyniesla na obežnú dráhu, boli teda D. Hurley a R. Behnken.

Crew, Cargo, Red A Lab

Predchodcom Crew Dragon bol modul Dragon určený na zásobovanie ISS. Ten prvýkrát letel do vesmíru 8. 12. 2010, keď ho nosná raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu. Následne modul úspešne pristál v Tichom oceáne. K ISS sa zásobovací Dragon prvýkrát pripojil 25. 5. 2012. Inovovaná verzia Dragon 2 má niekoľko variantov. Ako naznačuje už názov Cargo Dragon, táto nepilotovaná verzia je určená na zásobovanie ISS. Pilotovaná verzia Crew Dragon je určená na lety s ľudskou posádkou. Prvý (nepilotovaný) skúšobný let kozmickej lode Crew Dragon sa uskutočnil v rámci misie SpaceX Demo-1, keď ho 2. 3. 2019 raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu. Po úspešnom priblížení a pripojení zostala kabína Crew Dragon pripojená k ISS päť dní a potom úspešne pristála na hladine oceána. Dôkladne sa otestovali systémy na udržanie podmienok na život a takisto záchranné systémy. Modul Red Dragon je určený na lety na červenú planétu – Mars, kam by mohol dopraviť 1 000 kg nákladu. Variant DragonLab je takisto bez posádky a je určený na vykonávanie rôznych experimentov na obežnej dráhe.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 9/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Článok vznikol v spolupráci s NEXTECH

Ľuboslav Lacko, R