- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Obrnené baktérie

Ilustrácia Newcastle University/Lizah van der Aart

Baktérie Clostridioides difficile sa zvyknú premnožiť v črevách ľudí, ktorí predtým užívali antibiotiká na liečbu iných infekcií. Ak antibiotiká vyradia príliš veľa dobrých baktérií, môžu vyviesť z rovnováhy mikrobiálny systém čreva a umožniť baktérii C. difficile, ktorá spôsobuje hnačky, prevziať kontrolu. Samotná C. difficile je však odolná proti mnohým antibiotikám – vedci z Newcastle University v Anglicku zistili, že lieky majú problém prekonať vonkajšiu bariéru tejto superbaktérie. Bariéra, nazývaná S-vrstva, môže tiež zabrániť preniknutiu enzýmu, ktorý si bunky hostiteľa vytvárajú na zabíjanie baktérií.
Vedci pomocou röntgenovej kryštalografie a elektrónovej mikroskopie zistili, že proteín S-vrstvy, nazývaný SlpA, vytvára sieť s nepatrnými medzerami, ktorá vyzerá ako stredoveká rytierska drôtená košeľa. Keďže medzery sú také malé, môže cez ne prejsť len málo molekúl.
Tím zistil, že odstránením oblasti S-vrstvy, nazývanej D2, sa bunky C. difficile stali citlivejšími na lyzozým, enzým, ktorý sa zvyčajne nachádza v slinách a dokáže trhať povrch mikróbov. Ďalší výskum by mohol pomôcť nájsť spôsoby, ako urobiť diery v brnení a liečiť infekcie C. difficile, ktoré sa zvyknú opakovane vracať.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.