- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Ohnivá smrť planéty

Prvá planéta, ktorú kedy spozoroval vesmírny teleskop Kepler, padá do svojej hviezdy. Teleskop odštartoval v roku 2009 s cieľom nájsť exoplanéty pozorovaním ich prechodu pred ich hviezdami. Prvá potenciálna planéta, ktorú spozoroval, bola spočiatku odmietnutá ako falošný poplach, ale v roku 2019 astronómka Ashley Chontosová a jej kolegovia z Princetonskej univerzity dokázali, že je skutočná. Planétu oficiálne pomenovali Kepler 1658b.

Umelecký koncept systému Kepler-1658, ilustrácia Gabriel Perez Diaz/Instituto de Astrofísica de Canarias

Teraz A. Chontosová a ďalší určili osud planéty Kepler 1658b. Podľa nich sa špirálovito vnára do svojej hostiteľskej hviezdy. Planéte zostáva približne 2,5 milióna rokov, než bude čeliť ohnivému zániku.
Planéta veľkosti Jupitera je veľmi horúca a okolo svojej hviezdy obieha raz za tri dni. Pri následných pozorovaniach v rokoch 2019 až 2022 planéta prechádzala okolo hviezdy skôr, ako sa očakávalo. Kombinované údaje z teleskopu Kepler a ďalších teleskopov ukazujú, že planéta sa približuje k hviezde. Je vidieť, že interval medzi prechodmi sa zmenšuje naozaj pomaly, ale zato dôsledne, rýchlosťou 131 milisekúnd za rok, hovorí astrofyzik Shreyas Vissapragada z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge, Massachusetts.
Spoznanie skutočnej fyziky toho, ako sa obehy časom zmenšujú, môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť osudy podobných planét.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.