- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Pakobylky cestovateľky

Bylbyl kŕmi mláďa pakobylkou Ramulus irregulariterdentatus (A); vylúčené neporušené vajíčka (B); vyliahnutá pakobylka (C), foto UK.

Pakobylky nedokážu precestovať dlhé vzdialenosti samy, no akosi sa im podarilo rozšíriť sa široko-ďaleko, dokonca sa dostali aj na odľahlé ostrovy. Teraz vedci objavili jeden z možných spôsobov, ktorým to mohli dosiahnuť: zjedli ich vtáky. Mnohé rastliny používajú vtáky na roztrúsenie ich semien. Výskumníkov z japonskej univerzity v Kóbe však zaujímalo, či podobné mechanizmy môžu hmyzu pomáhať transportovať ich potomstvo na dlhé vzdialenosti. Pakobylky majú vajíčka s veľmi pevným obalom, ktorý dokáže prežiť v kyslom prostredí, aké sa nachádza aj v tráviacom trakte vtákov. A tak vedci nakŕmili vajíčkami troch druhov pakobyliek stredne veľkého vtáka bylbyla hnedolíceho (Hypsipetes amaurotis), ktorý žije vo východnej Ázii a je jeden z hlavných vtáčích predátorov pakobyliek v Japonsku. O niekoľko hodín vtáky strávili vajíčka a výskumníci zistili, že z každého druhu prežilo bez poškodenia 5 – 20 % vajíčok. Zopár vajíčok jedného druhu, Ramulus irregulariterdentatus, sa dokonca vyliahlo. Ak je toto stratégia, ktorú hmyz v minulosti použil, mala by byť väčšia korelácia medzi genetikou rôznych druhov pakobyliek a dráhami letu vtákov. To je niečo, čo vedci plánujú ďalej skúmať.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 07/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.