- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Páví pterosaurus

Tupandactylus navigans, ilustrácia V. Beccari

V roku 2013 sa pri policajnej razii v brazílskom prístave Santos našlo asi 3 000 pašovaných fosílií vrátane doteraz najneporušenejšieho exemplára druhu veľkohlavého pterosaura. Nová analýza fosílie odhaľuje spôsob hľadania potravy, letové schopnosti a anatómiu tohto lietajúceho plaza, uvádzajú vedci v časopise PLOS ONE. Tupandactylus navigans patril do skupiny pterosaurov nazývaných tapejaridy. Tieto pterosaury známe svojimi veľkými, hrebeňovitými lebkami pochádzajú z obdobia ranej kriedy.
Keď tím Victora Beccariho, paleontológa z NOVA School of Science & Technology v portugalskom regióne Caparica, fosíliu získal, bola už rozrezaná na šesť blokov, čo však dokázal využiť vo vlastný prospech. Vedci naaranžovali narezané kusy do CT skenera a vytvorili trojrozmerný model, ktorý odhalil aj časti ešte vždy pochované v hornine.
Predchádzajúce štúdie naznačovali, že tapejaridy mali krátke, robustné krky, aby uniesli ich veľké hlavy počas letu. Výskumníci však ukázali, že krk predstavoval viac než polovicu dĺžky chrbtice, čo mohlo súvislejší let sťažovať. Dlhé zadné nohy a relatívne krátke predné končatiny naznačujú, že tapejaridy mohli pohodlne chodiť. Podľa V. Beccariho sa mohli správať podobne ako pávy. Hrebeň tapejarida lákal partnerov a pterosaurus mohol vyletieť na vrcholky stromov, aby hľadal potravu alebo ušiel pred predátorom.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.