- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Pavol Olexík

Lekár a meteorológ

Ústredný ústav pre meteorológiu vo Viedni

V týchto dňoch si pripomíname 140 rokov od smrti významného Slováka, lekára a meteorológa MUDr. PhDr. Pavla Olexíka.

Pavol Olexík sa narodil 6. januára 1801 vo valašskej rodine v hornooravskej obci Klin. V roku 1820, po absolvovaní gymnaziálnych štúdií v Trstenej, študoval na univerzite vo Viedni. V roku 1826 získal dva doktoráty – z medicíny (MUDr.) a z filozofie (PhDr.). Od roku 1827 pôsobil ako sekundárny lekár interného oddelenia všeobecnej nemocnice vo Viedni, kde sa špecializoval predovšetkým na výskum infekčných chorôb.
V rokoch 1828 a 1829 pobudol deväť mesiacov v Rusku, zameriavajúc sa na spôsoby liečenia cholery a jej prevencie.
Pavol Olexík zomrel v Brne 10. októbra 1878 ako 77-ročný na tuberkulózu.

Expert na choleru
V roku 1831 sa stal sa vládnym expertom na tlmenie cholerovej nákazy v Rakúsku, Česku a na Morave. Od roku 1832 bol v Brne mestským lekárom a riaditeľom všeobecného nemocničného a ošetrovacieho ústavu. Od roku 1836 vykonával funkciu primára interného oddelenia Zemskej nemocnice sv. Anny v Brne na Pekárskej ulici číslo 100. Za zásluhy v boji s cholerou mu v roku 1867 cisárska rada udelila vyznamenanie.

Zemská nemocnica sv. Anny v Brne v 19. storočí

Popri svojej medicínskej práci Pavol Olexík veľa svojho času venoval výskumom v oblasti biológie, predovšetkým botaniky, a meteorológie. Možno ho považovať za priekopníka botanickej genetiky. Bol dôverným priateľom opáta augustiniánskeho kláštora v Starom Brne Gregora Johanna Mendela (1822 – 1884), ktorý bol známy svojimi pokusmi s krížením rastlín a ktorý určil presné číselné pomery štiepenia znakov pri krížení rozličných jedincov. Pavol Olexík sa venoval aj šľachteniu a pestovaniu nových odrôd. V roku 1850 sa stal riadnym členom Moravskosliezkej hospodárskej spoločnosti a zastával v nej funkciu podpredsedu ovocinársko-vinohradníckej a záhradníckej sekcie. Od roku 1867 vykonával funkciu cisárskeho radcu.
Za priekopnícku prácu v botanike ho odmenili viacerými čestnými diplomami a bronzovými i striebornými medailami.

Psychrometer Richarda Kappellera z roku 1850

Znalec počasia
Mnohí Slováci sa aj v 19. storočí uplatnili za hranicami svojej vlasti ako meteorologickí pozorovatelia alebo meteorológovia. Takým bol aj Pavol Olexík. V rokoch 1844 až 1877 vykonával pravidelné každodenné meteorologické pozorovania. Podľa zachovaných údajov v archíve Hydrometeorologického ústavu v Prahe robil tieto pozorovania od roku 1848. Neďaleko nemocnice, v ktorej pracoval, mal meteorologickú stanicu. Tam robil už od roku 1844 pozorovania. Od roku 1848 vykonával pravidelné meteorologické pozorovania v Nemocnici u sv. Anny v Brne a neskôr aj vo svojom bydlisku na Pekárskej ulici 53. Výsledky pozorovaní uverejňoval takmer denne v brnianskych novinách, a to až do roku 1877. V roku 1853 zriadil meteorologickú stanicu aj v Prahe.
Záznamy týchto pozorovaní, rovnako ako neskorší pozorovatelia, zasielal do Ústredného ústavu pre meteorológiu a zemský magnetizmus vo Viedni. V tejto činnosti
sledoval predovšetkým vzťah vplyvu počasia na úrodu. Okrem teplôt a zrážok denne meral aj tlak a vlhkosť vzduchu. V čase jeho neprítomnosti to vykonával opát Gregor Johann Mendel. Od roku 1851 tieto údaje Pavol Olexík posielal nielen Ústrednému ústavu pre meteorológiu do Viedne, ale aj do Hydrometeorologického ústavu v Prahe. V súčasnosti sú jeho výkazy uložené v archíve brnianskej pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Pavol Olexík na meranie relatívnej vlhkosti na základe rozdielov teploty dvoch teplomerov používal psychrometer, t. j. vlhkomer Richarda Kappellera a na meranie tlaku vzduchu Fortinov tlakomer. Tieto prístroje po jeho smrti používal aj Mendel.
V roku 1868 poverili Gregora Johanna Mendela spolu s Pavlom Olexíkom funkciou komisárov Moravskosliezskej spoločnosti pre zveľaďovanie orby. Po smrti Pavla Olexíka vykonával tieto pozorovania Mendel, ktorému daroval aj svoj tlakomer.

RNDr. Ľubomír Viliam Prikryl, CSc.
Foto archív autora