- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

S podporou FabLabu do sveta

Tím bratislavských gymnazistov Compotes vyvíja roboty a využíva možnosti FabLabu. Zo začiatku stavali roboty z dostupných technických stavebníc (Merkur, Lego), teraz vyvíjajú vlastné verzie, s ktorými dosahujú úspechy na majstrovstvách sveta.

Na poslednej verzii robotov pracujú chlapci necelý rok. Ich tím sa v auguste minulého roku zúčastnil na Letnom sústredení talentovanej mládeže v elektronike. Na tomto sústredení im Ing. Jozef Vaško z CVTI SR predstavil FabLab. Dozvedeli sa o možnosti využiť pre ich zámer najmodernejšiu techniku, nielen 3D tlačiareň, ale  aj o možnosti naučiť sa programovať parametricky v programe OpenSCAD. Vo FabLabe tak vznikla nová verzia súťažného robota.

Zrodený v 3D tlačiarni

generácia robotov z roku 2016, vyvinutá v priestoroch FabLabu.
generácia robotov z roku 2016, vyvinutá v priestoroch FabLabu.

Celá konštrukcia nového robota vrátane všesmerových kolies je vytlačená na 3D tlačiarni. Je na ňom 16 dosiek plošných spojov podľa vlastného návrhu, celkovo viac ako 30 jednočipových počítačov na 32-bitovej platforme STM32, ktoré všetky naprogramovali sami v jazyku C. Každý z počítačov plní nejakú úlohu a navzájom komunikujú. Robot tvorí základná doska (master), okrúhle štvrťdosky s 36 senzormi na sledovanie lopty, senzorové dosky snímajúce čiary na ihrisku, aby robot nevybehol z ihriska, kamera, ktorá hľadá bránky, a jej riadiaca doska, kompas, štyri radiče motorov, doska s napäťovým generátorom 250 V pre kicker so solenoidom, doska na riadenie dribléra.

Robot navrhli, skonštruovali a naprogramovali študenti gymnázia. Vďaka skúsenostiam z minulých rokov je konštrukcia pevná, robustná a zároveň funkčná. Množstvo pokusov, ktoré realizovali, ich posúvajú dopredu. V súčasnosti konštrukčne na robotovi vylepšujú kicker (zariadenie, ktoré loptu odkopne) a driblér (zariadenie, ktorým si robot vie udržať loptu pri sebe), čo je teraz ich najväčšia výzva. Nič, čo nie je dostatočne funkčné, nemá na robotoch miesto. Zvyšovalo by to ich hmotnosť a tá je na súťaži ohraničená – nesmie sa prekročiť.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Ing. Eva Kalužáková

CVTI SR

foto FabLab