- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Používanie slova epický

Podobne ako odievanie, aj jazyk istým spôsobom podlieha móde. Akoby z ničoho nič sa niektoré slovo, prípadne slovné spojenie či fráza, dostane na výslnie a väčšina ľudí, najmä mladých, sa usiluje zaradiť ho do svojej aktívnej slovnej zásoby. Spravidla tým chcú naznačiť, že sú IN, že idú s dobou. Spoločným znakom takýchto výrazov býva postupné vyprázdňovanie významu, stanú sa z nich tzv. barličky, prázdne slová, ktorých význam určuje len konkrétny kontext. V nedávnej minulosti takto fungovalo napríklad podstatné meno haluz, v pôvodnom význame bežné synonymum slov konár, vetva. V mládežníckom slangu však mohlo označovať buď niečo nelogické, nezmyselné, hlúpe, alebo naopak – niečo zaujímavé, unikátne, vymykajúce sa zo zvyčajného priemeru. Celkom zaujímavý rozptyl, však?
Súčasným hitom nielen v jazyku mladých ľudí, ale aj marketingu a reklamy, je nepochybne prídavné meno epický. Podľa Slovníka súčasného slovenského jazyka A – G (2006) slovo epický znamená založený na rozprávaní príbehu, na dejovosti; charakteristický pre epiku; súvisiaci s epikou, rozprávačský. V tomto význame bolo použité napríklad vo vetách Príbehy tvoria základ epickej literatúry. – V epickom diele má dominujúce postavenie reč rozprávača. – Najširšou oblasťou, z ktorej čerpá epická poézia v stredoveku, je rytierstvo.
V súčasnosti sa však slovo epický objavuje aj v úplne nových súvislostiach, priam na hony vzdialených pôvodnému, ustálenému významu. Stačí, keď si všimneme reklamné texty na internete. Jeden výrobca ponúka telefón, ktorý má epický displej, epický fotoaparát, ďalší upozorňuje, že nová počítačová hra vyžaduje epických 35 GB miesta, ba našli sme aj takéto odporúčanie: Vychutnajte si pivo priam epických rozmerov!.
Slovné spojenie epické rozmery je medzi tvorcami rozličných sloganov a inzertných textov osobitne obľúbené: Tento súd bol skvelou ukážkou toho, čo dokážu zúfalci urobiť, keď ich zúfalosť dosahuje epické rozmery. – Kľúčenku kúp v pestrých farbách, aby bola dobre vidieť. Ak sa krúžok s kľúčmi rozrástol do epických rozmerov, oddeľ tie, ktoré nepotrebuješ každý deň. – Vaše obľúbené postavy z tých najväčších hollywoodskych trhákov sa vracajú v šialene parodickej komédii epických rozmerov.
Prídavné meno epický sa v slovenčine začalo s obľubou používať pod vplyvom jeho anglického náprotivku epic [vysl. epik], ktorého význam sa v starších anglických slovníkoch definuje zhruba rovnako ako v slovenských. Novšie vydania lexikografických príručiek v poslednom desaťročí zaznamenali rozšírenie významu tohto slova, napríklad na stránke dictionary.cambridge.org sa uvádza, že v neformálnom štýle prídavné meno epic môže znamenať aj mimoriadne veľký alebo mimoriadne dobrý. Podľa www.urbandictionary.com (ide o slovník hovorového mestského štýlu, resp. slangu, ktorý má len digitálnu podobu a priebežne sa aktualizuje) je v súčasnej angličtine slovo epic na čele hitparády nadmerne používaných slov a v neformálnej komunikácii sa uplatňuje v celej škále významov: extrémne veľký, obrovský, úžasný, výpravný, impozantný, dobrý, ale aj extrémne zlý, mizerný, biedny, príšerný, hrozný, katastrofálny… Keď vám skrátka v hodnotení niekoho alebo niečoho dochádzajú slová, môžete použiť slovo epický. Kontext každému napovie, ako ste to mysleli. Treba však rátať s tým, že časť publika vám strhne body, keďže v kultivovanom jazykovom prejave sa takéto módne barličky vnímajú ako nevhodné.

Dana Guričanová
Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV v Bratislave

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.