- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Prechádzky v korunách stromov

Byť uprostred prírody, vidieť nehatane svet z výšin korún stromov, stretávať len vtáky a pritom stáť pevne na nohách – to je dávna túžba človeka, ktorá sa stala skutočnosťou.

Významný rakúsky architekt moravského pôvodu Adolf Loos tvrdil o architektúre, že to nie je kreslenie: Architektúra sa môže písať – ako báseň alebo partitúra. V tomto duchu začal písať svoje diela aj nemecký architekt Josef Stöger. Mnohé z nich okrem účelu a funkčnosti pozdvihujú človeka, podobne ako umenie, do výšin – a to doslova.

Bavorský unikát

V septembri roku 2009 neďaleko mestečka Neuschönau v Národnom parku Bavorský les sprístupnili jeho dielo Baumwipfelpfad, po slovensky Cesta v korunách stromov. Ide o 1 300 metrov dlhý drevený chodník, ktorý vedie svojich návštevníkov do akoby iného sveta. Nachádza sa totiž na úrovni korún stromov a okrem možnosti vidieť okolitú prírodu úplne z inej perspektívy má aj vďaka informačným tabuliam edukačný charakter. Zvláštnosťou trasy je 44 metrov vysoká rozhľadňa v tvare vajca, nazývaného Baumturm, Stromová veža, odkiaľ sú úžasné výhľady na Alpy. Nový symbol Bavorského lesa síce nebol prvým chodníkom v korunách stromov, ale v čase svojho otvorenia to bola najdlhšia takáto cesta na svete. Josef Stöger odvtedy navrhol v Nemecku ďalšie chodníky v korunách stromov, ba prešiel aj za hranice do susedného Česka. A keďže Slovensko je známe svojimi prírodnými krásami, Stögerov zatiaľ posledný, celkovo siedmy projekt sa realizoval práve u nás.

Náučná Bachledka

Chodník má aj adrenalínové časti.

Bachledova dolina sa nachádza v srdci majestátnych lesov Pieninského národného parku na hrebeni Spišskej Magury. Doteraz bola známa ako jedno z najväčších lyžiarskych stredísk na Slovensku, no vďaka Josefovi Stögerovi a spoločnosti Erlebnis Akademie ponúka od konca septembra aj Bachledka svojim návštevníkom jedinečnú prechádzku v korunách stromov. Celodrevenú konštrukciu náučného chodníka osadili jej tvorcovia v lesnom poraste tak, aby svojou existenciou nenarúšala ekosystém lesa a zároveň návštevníkom ponúkala pocit bezprostredného dotyku s jedinečnou časťou prírody. Návštevníkov pohodlne a bezpečne zavedie zo zeme až do úrovne 24 metrov priamo ku korunám stromov. Na dosah ruky sú kmene a vrcholce stromov zmiešaného lesa. Informácie o miestnej prírode ponúkajú tri edukačné zastávky, zamerané na ohrozené druhy tunajších lesov, unikátnu faunu, ochranu prírody i následky ničivej sily počasia. Zážitok z prechádzky chodníkom spestrujú tri zábavno-adrenalínové stanovištia, ktoré vyskúšajú odvahu a zručnosť nielen dospelých, ale aj detí. Chodník sa končí špirálovitou 32 metrov vysokou vyhliadkovou vežou, kde sa nachádza 360° vyhliadková podesta priamo na hranici národných parkov PIENAP a TANAP. V strede podesty je umiestnená bezpečná pochôdzna sieť. Pohľad pod nohy je však len pre tých odvážnejších, no nádherný výhľad sa naskytá všetkým návštevníkom. Ako na dlani sa rozprestierajú Belianske Tatry, Pieniny so svojimi Troma Korunami i malebné Zamagurie. Pre návštevníkov, ktorí sa chcú o faune a flóre miestnej prírody dozvedieť viac, sú v spolupráci s Pieninským národným parkom pripravené rôzne edukačné programy.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
Foto Bachledka Ski & Sun