- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Prečo ľudia rozprávajú

Ľudia dokážu dobre ovládať svoj hlas nie vďaka tomu, čo majú v hrdlách navyše, ale vďaka tomu, čo im chýba. Ľudia majú hlasivky, svaly v hrtane, ktoré vibrujú a vytvárajú zvuk. Na rozdiel od ostatných primátov však nemajú malé kúsky tkaniva nad hlasivkami, ktoré sa nazývajú hlasivkové membrány. Táto vlastnosť pomáha ľuďom dostatočne dobre ovládať svoj hlas, aby mohli vydávať zvuky, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi hovorenej reči.

Foto Flickr/Eric Kilby, CC BY-SA 2.0

Primatológ Takeši Nišimura z Kjótskej univerzity a jeho tím zistili, že hrtany primátov vydávajú zvuky, ktoré často divoko kolíšu vo výške len vtedy, keď má zviera hlasivky aj hlasivkové membrány. U ľudí sa tento druh piskotu môže vyskytnúť, keď vyvíjajú extrémny tlak na hlas, napríklad pri kriku, alebo keď dospievajúci majú problém s ovládaním rastúcich hlasiviek.
Väčšinou však vďaka chýbajúcim membránam vydávame stabilnejšie zvuky ako iné primáty a naše ústa a jazyky ich potom môžu upravovať do zložitých zvukov, na ktorých je založený jazyk. Podľa fyziológov je to elegantné, hoci kontraintuitívne vysvetlenie: strata komplexnosti nám umožnila vytvárať zložitejšie zvuky.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.