- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Prepojený svet

Najväčší európsky veľtrh spotrebnej elektroniky IFA sa konal v septembri Berlíne a priniesol nielen novinky od popredných svetových výrobcov či menej známych ázijských firiem, ale predovšetkým naznačil aktuálne trendy.

Načasovanie veľtrhu na začiatok septembra je vhodnou príležitosťou na predstavenie produktov, ktoré sa objavia na predvianočnom trhu. Tento rok tematicky dominoval koncept inteligentnej domácnosti a prepojenie všetkého so všetkým v rámci internetu vecí.

Trendy a perspektívy

Práčka LG Twin Wash s dvoma bubnami.
Práčka LG Twin Wash s dvoma bubnami.

Tak, ako sa kedysi zvádzal boj o domáce multimediálne zábavné centrum a víťaza dodnes nemáme, v druhom kole sa každý výrobca usiluje presadiť svoj pohľad a vnímanie architektúry inteligentného domu či bytu. Riadiacou jednotkou bude špecializovaný hardvér buď ako samostatný modul v rozvodnej skrini, alebo ako tablet na stene, prípadne veľký displej na chladničke. Ani v tejto oblasti sa zrejme nedočkáme nijakého de facto štandardu.

Všimli sme si rastúci podiel externých reproduktorov pripojených cez Bluetooth, čo je potvrdením diferenciácie zábavy. Multimédiá a hry už nie sú doménou len veľkých televízorov, mimochodom v tejto oblasti nastupuje 8K rozlíšenie. Zatiaľ nie je jasné, či trh pozitívne a masovo zareaguje na úsilia výrobcov inteligentných hodiniek. Analytici očakávajú, že akcelerátorom trhu bude možnosť ovládania inteligentných zariadení a platby priamo z hodiniek. Množstvo vystavovaných kolobežiek, skatebordov či rôznych konštrukcií jednonápravových vozidielok à la segaway s riadidlami či bez nich je dôkazom, že lítium- iónové akumulátory dosiahli cenovú hladinu na hromadné využitie.

Internet vecí

Displej vo dverách chladničky, či už polopriesvitný alebo vo forme veľkého tabletu schopného prevziať funkciu domáceho informačného centra
Displej vo dverách chladničky, či už polopriesvitný alebo vo forme veľkého tabletu schopného prevziať funkciu domáceho informačného centra

V Berlíne dominovali inteligentné kuchyne, ale aj internet vecí, virtuálna realita či pripojené autá. Podiel smartfónov sa blíži k saturácii, takže dominantným trendom sa stáva ich integrácia do projektov inteligentných priestorov a zariadení, prirodzene, všetko sa prepojuje so všetkým v rámci internetu vecí. Biznis predovšetkým v oblasti obchodu a služieb akcelerujú mobilné platby, pre ich zjednodušenie sa výrobcovia smartfónov predháňajú v implementácii metód biometrickej autentifikácie.

Niektoré firmy a analytici v súvislosti s internetom vecí hovoria dokonca o novej priemyselnej revolúcii, ktorej hnacím motorom však už nebudú prioritne technológie, ale očakávania ľudí. IoT zariadenia musia byť mimoriadne používateľsky prívetivé, spotrebitelia musia mať možnosť prispôsobiť si ich a mať jednoduchý prístup k nástrojom, ktoré im dodajú pocit istoty, keď budú mimo domácnosti. Ovládanie a monitorovanie sa začína priamo na tele človeka prostredníctvom inteligentných hodiniek, náramkov a iných doplnkov, ktoré cez mobilný telefón komunikujú s cloudovými službami. Ďalej od tela, no stále v osobnej sfére sú subsystémy inteligentnej domácnosti, domu či automobilu. To všetko je navzájom viac alebo menej prepojené cez architektonické vrstvy.

Zaujímavé novinky

Určite by sa vám zišiel tento spotrebič, ktorý pomocou pary narovná a osvieži dlhšie skladované šatstvo.
Určite by sa vám zišiel tento spotrebič, ktorý pomocou pary narovná a osvieži dlhšie skladované šatstvo.

Jadrom koncepcie inteligentnej domácnosti sú popri riadiacich systémoch aj inteligentné subsystémy a spotrebiče. Pri niektorých spotrebičov, ktoré si v určitej fáze fungovania vyžadujú obsluhu, môže byť možnosť prepojenia s mobilnými zariadeniami pri povrchnom pohľade diskutabilná. Typickým príkladom je práčka. Kto by už chcel na diaľku sledovať prací cyklus. Ak však pred odchodom do práce práčku naplníte, budete chcieť, aby doprala tesne pred vaším návratom. Pri neplánovanom zdržaní vám možnosť operatívneho načasovania prania príde vhod. Určite však zaujala netradičná práčka Twin Wash s dvoma bubnami v stánku LG. Do veľkého bubna môžete napríklad dať prať farebnú domácu zmes a do menšieho bubna v spodnej časti buď silno znečistenú, alebo farbiacu bielizeň. Spoločnosť LG vystavovala aj zariadenie na oživenie a osvieženie odevov nad parou.

Väčšina exponátov sú nové, alebo významne vylepšené modely tradičných produktov, ako sú smartfóny, tablety, počítače, TV, audio či domáce spotrebiče, ale každoročne sa nájde niekoľko exponátov, ktoré sú svojou koncepciou nové. Príkladom je novinka od spoločnosti TomTom – navigácia VIO pre skútre. Poteší nielen obyvateľov Stredomoria, kde je tento dopravný prostriedok veľmi obľúbený, ale aj našich motocyklistov, prípadne cyklistov. Navigácia v atraktívnom vode, odolnom puzdre spolupracuje so smartfónom vrátane využitia GPS v telefóne, takže ide o špecializovanú inteligentnú zobrazovaciu jednotku. Displej je dotykový a reaguje aj na prst v rukavici. Okrem navigačných údajov zobrazuje VIO aj notifikácie o prichádzajúcich hovoroch a správach a dá sa spárovať s audio systémom v prilbe. Pre mnohých motocyklistov môže byť dôležitá až život zachraňujúca informácia o prekročení rýchlosti, keď sa nechajú strhnúť rýchlou jazdou.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v októbrovom vydaní časopisu Quark.
Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk 

Ľuboslav Lacko

Foto autor