- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Rekordná indukcia magnetu

Čínski vedci vylepšovali magnet s hybridnou štruktúrou a zvyšovali jeho magnetickú indukciu dovtedy, kým nedosiahli nový svetový rekord.

Foto SHMFF

Jedným z hlavných cieľov vrcholového športu je dosahovanie rekordných výsledkov, a to najmä v merateľných disciplínach – napríklad v behoch, skokoch či vrhoch, ale aj v niektorých kolektívnych športoch. Honbe za rekordmi sa však nevyhnú ani iné oblasti ľudskej činnosti – príkladom môže byť vydanie knihy v rekordnom počte či rekordný počet premiér divadelných predstavení.
Keďže aj vedci sú len ľudia, aj oni sa občas pochvália dosiahnutím výsledku, ktorý môže niesť prívlastok rekordný. Takýmto úspechom sa nedávno pochválili čínski vedci z laboratória s pomerne zložitým (a tak trochu laickým) názvom Steady High Magnetic Field Facility (SHMFF) v meste Hefei. Doslovný preklad tohto názvu by bol laboratórium stacionárneho vysokého magnetického poľa. Obidva názvy obsahujú výraz vysoké magnetické pole, pričom ide o magnety vytvárajúce magnetické pole s vysokou magnetickou indukciou. Je to merateľná veličina, ktorej jednotkou v sústave SI je tesla (značka T).
Vedci z čínskeho laboratória nedávno oznámili, že v hybridnom magnete vytvorili stacionárne magnetické pole s magnetickou indukciou 45,22 T, čo je rekordná hodnota. Ide o približne miliónkrát silnejšie pole, než je pole našej planéty. Čínsky tím tak prekonal 23 rokov starý rekord s hodnotou 45 T, ktorý v roku 1999 vytvoril tím Národného laboratória vysokého magnetického poľa v USA.
Rekordný čínsky magnet vyvinuli v roku 2016 a spočiatku generoval – ako druhý na svete – pole 40 T. Čínski vedci svoj magnet postupne vylepšovali a zvyšovali jeho indukciu, až dosiahli nový svetový rekord. Rekordný magnet má, rovnako ako americký magnet, hybridnú štruktúru, čo znamená, že ho tvorí kombinácia rezistívneho (cievka z bežného kovu) a supravodivého magnetu. Vytváranie silných magnetických polí nie je samoúčelné, pretože prostredníctvom takýchto polí možno detailnejšie študovať štruktúru rôznych materiálov.
Mimochodom, v roku 2018 sa japonskému tímu podarilo generovať pole s neuveriteľnou indukciou 1 200 T – to však trvalo iba približne 40 mikrosekúnd do explózie časti zariadenia.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.