- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Rybár bez udice

Zaujímavým druhom našich operených dravcov je kršiak rybožravý (Pandion haliaetus). Aj keď na našom území nehniezdi, pravidelne sa u nás vyskytuje v čase jarného a jesenného ťahu. Môžeme ho vidieť v okolí väčších vodných plôch a pozorovať jeho jedinečný spôsob lovu.

Úlovok si vždy nasmeruje hlavou dopredu, aby tak zmenšil odpor vzduchu.

Kršiak rybožravý je vták z čeľade kršiakovitých, ktorý je zároveň jej jediným druhom. Patrí medzi väčšie dravé vtáky s rozpätím krídel 130 až 180 cm. Vyskytuje sa na všetkých kontinentoch okrem Južnej Ameriky a Antarktídy. V Európe hniezdi najmä v severozápadnej, severnej a východnej časti. Kedysi sa pomerne hojne vyskytoval aj v strednej Európe. Začiatkom 20. storočia bol však takmer vyhubený. Na Slovensku sa hniezdenie kršiaka nikdy nepreukázalo. Najbližšie od nášho územia hniezdi na Ukrajine, v Poľsku, Nemecku a Bulharsku.

Zo života kršiaka

Kršiaky žijú najmä v okolí väčších jazier, riek a na morskom pobreží. Hniezdia vysoko na stromoch alebo na skalných útesoch. Na hniezdenie často používajú rovnaké hniezdo, ktoré každoročne opravujú a nadstavujú. Umiestňujú ho najmä tam, kde majú výhľad na vodu. Hniezdeniu predchádza svadobný rituál, ktorý pozostáva z akrobatických a strmhlavých letov. Samica znáša 2 až 3 vajíčka, na ktorých sedí asi 38 dní. Občas ju v zahrievaní vajec vystrieda aj samec. Vyliahnuté mláďatá vychovávajú obaja rodičia viac ako dva mesiace.

Aj po vyletení ich ešte rodičia určitú dobu kŕmia, pokiaľ sa samy nenaučia loviť. Hlavnou potravou kršiaka sú ryby, vo veľmi malej miere aj cicavce, vtáky, hady alebo obojživelníky. Ryby loví na povrchu vodnej hladiny a vrhá sa za nimi strmhlavým letom z veľkej výšky. Na tento účel má dokonale prispôsobené prsty na nohách. Zo spodnej strany sú drsné s dlhými, ostrými a zahnutými pazúrmi, čo mu umožňuje lov klzkej koristi. Jeho vonkajší prst sa otáča dozadu, a tak môže pridržiavať korisť z prednej aj zadnej strany. Kršiak loví stredne veľké ryby, no dokáže uloviť aj rybu do hmotnosti 2 kg. Po úspešnom love odlieta s rybou na pokojné miesto, kde ju konzumuje. Aby sa mu lepšie letelo, rybu v pazúroch vždy nasmeruje hlavou dopredu, čím zmenší odpor vzduchu. Korisť trhá na kusy, najčastejšie od hlavy a požiera ju aj s kosťami, plutvami a šupinami. Po nasýtení dlho odpočíva a starostlivo si čistí a premasťuje perie.

Taktika lovu

Mal som veľakrát možnosť pozorovať úchvatné divadlo lovu kršiaka a nahliadnuť tak do zaujímavého spôsobu života tohto jedinečného dravca. Neďaleko môjho bydliska sa nachádza pomerne veľká vodná nádrž, ktorá je takmer každoročne jeho oddychovou zastávkou. Kršiak sa tu najčastejšie objavuje v jesenných mesiacoch – v septembri a októbri. Niekedy to je len na niekoľko dní, inokedy zotrvá aj dlhšie. Niekoľko rokov som z brehu nádrže pozoroval jeho úžasnú taktiku lovu.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Text a foto Ing. Ľubor Čačko