- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Skrotenie vetra a prílivu

Stožiare veterných elektrární sa už stali bežným koloritom mnohých krajín. Miest vhodných na ich výstavbu však pomaly ubúda, a tak sa hľadajú iné možnosti.

Systém plávajúcich veterných turbín zabezpečí dostatok energie pre takmer 20 000 domácností.
Systém plávajúcich veterných turbín zabezpečí dostatok energie pre takmer 20 000 domácností.

S ubúdajúcimi vhodnými lokalitami na veterné suchozemské elektrárne sa zrak energetikov a konštruktérov obrátil na more. Podmienky panujúce na mori, najmä ďalej od pevniny, sú totiž pre veterné elektrárne veľmi výhodné. Vietor je tu často silnejší ako na pevnine a jeho prúdenie má stabilnejšie hodnoty. Mohutné stožiare s veternými turbínami osadenými do morského dna neovplyvňujú krajinný ráz a vďaka dostatočnej vzdialenosti od obydlí nikoho neobťažujú ani hlukom. Umiestnenie veterných elektrární na more má teda v porovnaní so zariadeniami na súši nesporne viac výhod, aj keď ich montáž a údržba môže byť oveľa zložitejšia.

Technológia zväčšuje výkon

Prvé komerčné veterné elektrárne sa začali na európskych moriach objavovať v 90. rokoch. Od roku 2001 však ich rozvoj zažíva doslova boom. Morské veterné elektrárne vyrábajú čoraz viac energie, a to nielen v dôsledku ich rastúceho počtu, ale aj vďaka technologickému vývoju. Priemerná veterná turbína z 90. rokov nedosahovala výkon ani 1 MW, ale od roku 2011 inštalované veterné turbíny majú výkon viac ako 5 MW.

Morské veterné elektrárne sa zväčša nachádzajú vo vzdialenosti do 20 km od brehu. Na pobrežných plytčinách totiž panujú miernejšie klimatické podmienky, čo uľahčuje výstavbu a údržbu veterných turbín.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

R

Foto Statoil, Atlantis Resources