- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Slabnúci hlas matky

Mozog malých detí je naladený na hlas matky. Rebelantské mozgy tínedžerov rozhodne nie. Takýto záver sa rodičom tínedžerov môže zdať smiešne samozrejmý. Odráža však aj niečo hlbšie ako len vtipnú hlášku.

Foto Unsplash/Aedrian

Keď deti dospievajú a rozširujú svoje sociálne väzby mimo rodiny, ich mozog sa musí prispôsobiť tomuto rastúcemu svetu. Tak ako je dieťa naladené na mamu, dospievajúci majú celú ďalšiu triedu zvukov a hlasov, na ktoré sa musia naladiť, objasňuje Daniel Abrams z Lekárskej fakulty Stanfordovej univerzity. Spolu s kolegami skenovali mozgy 7- až 16-ročných detí, ktoré počúvali hlasy svojich matiek a neznámych žien. Zatiaľ čo isté oblasti mozgu detí vo veku od 7 do 12 rokov reagujú silnejšie na hlas mamy ako na hlas cudzej ženy, v období dospievania je to naopak. Zdá sa, že k posunu dochádza medzi 13. a 14. rokom života. Nie je to tak, že by tieto oblasti mozgu prestali reagovať na mamu. Skôr sa neznáme hlasy stávajú viac hodnými pozornosti, hovorí D. Abrams.
Zdá sa, že mozog sa mení tak, aby odrážal nové potreby, ktoré prichádzajú s časom a skúsenosťami. Ako dospievame, naše prežitie závisí čoraz menej od podpory matky a viac od skupinovej príslušnosti k rovesníkom, zdôvodňuje biologická antropologička Leslie Seltzerová z Wisconsinskej univerzity v Madisone.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.