- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Slnko takmer na dlani

Obraz slnečného povrchu s najvyšším rozlíšením, aký bol kedy zachytený, foto NSO/AURA/NSF.

Nedávno dokončený Slnečný ďalekohľad Daniela K. Inouyea na havajskom ostrove Maui už poskytol astronómom podrobné snímky turbulentného povrchu Slnka. To je od nás vzdialené 149 600 000 kilometrov. Prístroj disponuje najväčším solárnym zrkadlom s priemerom 4,24 metra, takže poskytuje doposiaľ nevídané detaily Slnka v oblastiach veľkých ako pozemské štáty. Ďalekohľad vytvoril obraz slnečného povrchu s najväčším rozlíšením, aké kedy bolo využité. Na snímke z decembra 2019 vyhotovenej pri 789 nanometroch môžeme vidieť vzorky turbulentného vriaceho plynu, ktorý pokrýva povrch celého Slnka. Veľkosť každej z pomyselných buniek zodpovedá približne veľkosti amerického štátu Texas, ktorý má rozlohu 695 662 km².
Slnečný ďalekohľad Daniela K. Inouyea zlepší naše vedomosti o tom, čo riadi vesmírne počasie, a pomôže nám lepšie predpovedať slnečné búrky, uviedla France Córdovová, riaditeľka americkej Národnej vedeckej nadácie, ktorá projekt financuje. Na Zemi môžeme takmer kdekoľvek veľmi presne predpovedať, či bude pršať, čo však pre vesmírne počasie neplatí. Vesmírne predpovede zaostávajú za suchozemským počasím o 50 rokov, ak nie viac. Potrebujeme pochopiť základnú fyziku vesmírneho počasia, a to sa začína na Slnku, čo bude teleskop študovať v nasledujúcich desaťročiach, doplnil F. Córdovovú prezident Asociácie univerzít pre výskum v astronómii Matt Mountain.
Je prirodzené, že teleskop bude spolupracovať so sondou amerického NASA Parker Solar Probe, ktorá už obieha okolo Slnka, ako aj s nedávno vypustenou sondou ESA Solar Orbiter.

Zo stránky Phys.org spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.