- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Spitzerov teleskop zaspal

V predposledný januárový deň sa vyslaním rádiového signálu o 14.30 h prepol Spitzerov vesmírny teleskop do tzv. hibernačného módu – do hlbokého spánku.

Rádiový signál, ktorým sa vypli všetky zariadenia na palube Spitzerovho vesmírneho teleskopu (Spitzer Space Telescope), vyslalo riadiace centrum misie Spitzer v kalifornskej Pasadene. Skončila sa tak mimoriadne úspešná misia Spitzerovho teleskopu, ktorý sa viac ako 16 rokov – oveľa dlhšie než sa pôvodne predpokladalo – pozeral do hlbín vesmíru v infračervenom spektre. Teleskop, pomenovaný po americkom astronómovi Lymanovi Spitzerovi, ktorý s koncepciou vesmírnych teleskopov prišiel už v 40. rokoch minulého storočia, je veľmi zaujímavý aj po technickej stránke.
Do vesmíru vyniesla teleskop raketa Delta II, ktorá so štartovacou hmotnosťou 282 ton odštartovala z kozmodrómu na myse Canaveral 23. augusta 2003. Raketa vyniesla teleskop na heliocentrickú dráhu, teda dráhu okolo Slnka, pričom na tejto dráhe sledoval (a aj vo vypnutom móde sleduje) našu Zem. Dĺžkou 4,45 m a priemerom 2,1 m možno teleskop prirovnať k autu strednej triedy. Celý komplex vážil pri štarte 950 kg, z toho samotný teleskop 851,5 kg, jeho kryt 6 kg, kvapalné hélium 50,4 kg a dusík 15,6 kg.
Teleskop s optickou zrkadlovou sústavou typu Ritchey-Chrétien je vybavený zrkadlom s priemerom 85 cm. Takmer všetky súčasti teleskopu sú z ľahkého berýlia, ktoré má pri veľmi nízkych teplotách nízku tepelnú kapacitu, takže ho možno rýchlo ochladiť. Súčasťou teleskopu je aj 360-litrová nádrž na kvapalné hélium, ktorého výpary slúžia na ochladzovanie detektora infračerveného žiarenia na 5,5 K (5,5 stupňa nad absolútnou nulou). Po odparení všetkého hélia sa síce v roku 2009 skončila primárna misia Spitzer, ale teleskop pokračoval ešte desať rokov v činnosti v tzv. teplom režime, v ktorom jeden z prístrojov naďalej pracoval.
Náhradou za Spitzerov teleskop bude ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý bude po viacerých odkladoch do vesmíru vynesený v marci 2021.

RM, ilustrácia NASA

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.