- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Staré, ale jaré

Keď vaše PC dosiahne pokročilý vek, je načase rozhodnúť o jeho ďalšom osude. Špecifikum počítačov je často výrazne kratšia morálna životnosť oproti fyzickej. Počítač naďalej funguje, no na novší softvér už nemá dostatok zdrojov.

Pri pocite, že vaše PC začína starnúť, by ste mali zvážiť možnosť, že ide iba o zanedbanú údržbu. Podobne ako motor v aute nebude poskytovať ideálny výkon a spaliny, ak mu nebudete vymieňať olej, aj výkon vášho PC môže časom samovoľne prudko klesnúť. Za čias Windows XP hovoril Microsoft o životnosti inštalácie v intervale niekoľkých mesiacov. Dnes sa už o tomto údaji nehovorí, no pokiaľ používate Windows viac ako pol roka, môžete očakávať prvé náznaky spomalenia a po roku sa oplatí inštaláciu obnoviť. Rýchlosť starnutia operačného systému (OS) ovplyvňuje častá inštalácia rôznych softvérov, no časom sa systém spomalí v každom prípade. Okrem iného aj pre nárast množstva informácií zapísaných v registroch a hromadenie rôznych typov balastu.

Zmena nezaškodí

Mnoho používateľov nedôverčivo zotrváva pri starších verziách OS, čo vedie k menšej bezpečnosti aj k nižšej výkonnosti. Staršie PC môže výrazne ožiť po prechode z verzie 7 či 8 na Windows 10. Ak máte starčeka s Windows XP, tam toto tvrdenie neplatí a pravdepodobne nebude spĺňať hardvérové požiadavky na prechod na desiatku. Ak sa prísne nedržíte mainstreamu, môžete vyskúšať niektorú z množstva distribúcií Linuxu. Už dávnejšie je z neho používateľsky prívetivé prostredie s nižšími nárokmi na prostriedky, čo bude staršiemu PC strácajúcemu dych vyhovovať.

Obnova systému

Najviditeľnejší symptóm softvérového starnutia je zdĺhavý štart aplikácií, ale hlavne celého systému. Pri novom PC by nemal byť dlhší ako 20 sekúnd, pri staršom je tento údaj často v minútach. K pomalému štartu prispieva množstvo softvéru, ktorý ste si viac či menej vedome nainštalovali, no istý podiel na tom má aj OS. Keby ste mali pocit, že potrebujete radikálne zrýchlenie, od verzie 8 už Windows podporuje veľmi pohodlné riešenie v podobe obnovenia systému. Proces trvá približne trištvrte hodiny až hodinu, podľa výkonnosti hardvéru a podľa možností, ktoré si zvolíte. Ide o návrat do východiskovej podoby softvéru, takže ak v možnostiach zvolíte úplný návrat do továrenských nastavení aj s vymazaním pevných diskov a osobných údajov, vaše PC bude v rovnakej kondícii ako nové.

Súčiastky, softvér alebo pamäť

Samozrejme, len ak ho nebrzdí niektorý z komponentov. Najčastejšia brzda je pevný disk a v prípade herných PC je to grafická karta. Kondíciu disku si overte nástrojom, ako je napríklad DiskCheckup (passmark.com). Ak takýto softvér zhodnotí kondíciu disku ako akúkoľvek inú než bezchybnú, je lepšie ho nahradiť novým. Keby ste ako príznak starnutia zaznamenali výraznú nestabilitu systému, problém môže byť v napájacom zdroji. V takom prípade je lepšie zvážiť buď celkové vylepšenie (upgrade), alebo kúpu nového PC. Nový zdroj v starom nevýkonnom PC s otáznou fyzickou životnosťou môže byť neefektívna investícia. Ak vám na osvieženie staršieho stroja nevyhovuje prechod na novšiu verziu OS ani obnovenie systému, údržba by mala spočívať hlavne v odinštalovaní nepoužívaného softvéru. Množstvo rezidentne spustených programov, kontrolujúcich svoje aktualizácie a vykonávajúcich veľa iných úkonov, môže staršiemu PC celkom slušne priťažiť. Skontrolujte takisto množstvo voľného miesta na systémovom disku. Ak nenastavíte inú možnosť, na systémovom disku sa ukladá stránkovací súbor a spúšťaný softvér tiež potrebuje priestor na ukladanie dočasných súborov. Na klasickom HDD uvoľnite aspoň 10 GB priestoru, na SSD radšej viac. Napokon internetové prehliadače osviežite premazaním vyrovnávacej pamäte a dočasných súborov. Keby ste chceli všetky tieto úkony vykonávať ľahšie a prípadne aj automaticky, použite niektorý na to určený softvér, napr. multiplatformový CleanMaster či AVG TuneUp (avg.com), ktorý okrem schopnosti vykonávania spomenutých úkonov obsahuje aj režim Turbo. V ňom sa vypnú nepotrebné rezidentné služby, týkajúce sa napríklad práce v sieti, správy skenerov, fotoaparátov a pod.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Peter Vnuk
Foto Pixabay