- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Šťastné a veselé

Hoci sú vianočné a novoročné pohľadnice osobnejšie, pomaly, ale isto ich vytláča bezplatné zasielanie virtuálnych obrázkových vianočných pozdravov cez internet.

Rozvíjať klbko vzniku vianočnej pohľadnice môžeme začať klasicky: Už v starovekej Perzii…, už starovekí Egypťania, Číňania, Gréci… Isto, Číňania si už v staroveku zvykli na Nový rok vymieňať zdvorilostné správy, na ktorých bol len text na červenom podklade; podobný zvyk mali aj Egypťania, ktorí si posielali pozdravy na papyrusoch. A hoci sa v Európe písané vianočné a novoročné želania objavili niekedy až v 15. storočí, pričom si ich ručne vyrábal odosielateľ, predsa len – s vianočnými pohľadnicami, tak ako ich vnímame teraz, to nemá veľa spoločné. Všeobecne sa za kolísku vianočných pohľadníc súčasného typu označuje Anglicko. V roku 1794 vytvoril istý džentlmen Dobson pohľadnicu s vyobrazením zasneženého zimného lesa a šťastnej rodiny pri ozdobenom stromčeku. V roku 1840 sa v Škótsku objavili prvé tlačené vianočné pozdravy s nápisom Veselé sviatky. V pravom zmysle nešlo o pohľadnice, pretože tieto kartičky sa posielali v zalepených obálkach. Za prvú vianočnú pohľadnicu, ktorá by z poštového hľadiska v podstate vyhovovala aj súčasným požiadavkám, sa považuje pohľadnica od anglického maliara a ilustrátora Johna Callcotta Horsleyho. Toho si v roku 1843 najal sir Henry Cole, pretože Jeho lordstvo už unavovalo každoročné vypisovanie množstva pozdravov rodine a známym. A tak John Horsley vytvoril 1. mája 1843 ručne maľovaný obrázok šťastnej rodinky, ktorá si pripíja pohárom vína, po stranách obrázka umiestnil charitatívne motívy. Podnikavý zadávateľ lord Cole dal vytlačiť v dvoch sériách celkovo 2 050 Horsleyho kariet – a prvá komerčne vyrábaná vianočná pohľadnica bola na svete. Hoci sa pohľadnica predávala za vtedajší šiling, čo za farebný kartónik nebol malý peniaz, medzi Coleovými priateľmi slávila úspech. Paradoxne k tomu prispelo dieťa na Horsleyho obrázku, ktoré tiež popíja víno, čo vo viktoriánskom Anglicku vyvolalo kontroverzie. Predpokladá sa, že ešte vždy existuje asi tucet originálov Horsleyho pohľadníc. V roku 2001 sa na aukcii predal jeden za 22 500 libier.

R

Foto wikipédia

Tento článok z časopisu Quark 12/2017 ste si mohli prečítať vďaka tomu, že ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom. Ďakujeme vám a vážime si vašu priazeň.
[/member]