- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Strechy v ČR a na Slovensku nemajú dostatočnú izoláciu, životné prostredie zaťažujú viac než autá

Medzinárodný prieskum magazínu Journal of Green Building odhalil, že až 90 % škôd na životnom prostredí majú na svedomí budovy. Pri obytných domoch je veľkým problémom strecha, ktorá môže vplyvom nedostatočnej izolácie zvyšovať náklady na vykurovanie až o 11 %. Pri výstavbe či rekonštrukcii strechy preto musia majitelia objektov zaistiť dodržiavanie prísnych požiadaviek na použité materiály a stavebné procesy, ktoré sú v súlade s ekológiou.

Podľa štúdie, ktorú spracovala organizácia The World Business Council for Sustainable Developement, sa budovy podieľajú až zo 40 % na spotrebe celkovej svetovej energie, pretože vytvárajú podstatne viac emisií oxidu uhličitého než, napríklad, dopravné odvetvie. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky stojí na našom území aktuálne viac než 800 tisíc rodinných domov a viac ako 64 tisíc bytových domov, ktoré tvoria dohromady niekoľko tisíc m2 vytápanej plochy.

Kvalitná strecha znižuje náklady na vytápanie
K redukcii energetickej náročnosti domu môže významne prispieť predovšetkým kvalitne prevedená a dôkladne zaizolovaná strecha. Tá podľa odborníkov dokáže znížiť nielen tepelné straty, ktoré skrze ňu unikajú a majú negatívny dopad na životné prostredie, ale aj samotné náklady na vytápanie až o 11 %. Strechy s nedostatočnou izoláciou totiž prepúšťajú teplo von a interiér je tak vystavený vykurovacej záťaži, pri ktorej je na udržanie optimálnej vnútornej teploty nutný neustály prívod tepelnej energie. Spotreba na vytápanie sa teda radikálne zvyšuje. Napríklad v Českej republike má podľa prieskumu agentúry STEM / MARK zlú izoláciu viac ako polovica striech rodinných domov. „Pri výstavbe či rekonštrukcii strechy je preto nevyhnutné používať izolačné materiály, ako je napríklad minerálna vata. Tá výrazne znižuje spotrebu energie domu. Životné prostredie šetrí aj tým, že je recyklovateľná a používa sa pri výrobe novej čadičovej izolácie,“ uvádza Jaroslav Nikodým zo spoločnosti Borga, ktorá vyrába a inštaluje ľahké oceľové krytiny.

Azbest nahradila oceľ, je ekologickejšia
Dopady na životné prostredie majú aj samotné strešné krytiny. Svedčí o tom napríklad fakt, že v roku 1984 zakázala Smernica Ministerstva zdravotníctva používanie azbestových materiálov. Tie sa využívali pri výstavbe eternitových striech v 30. rokoch a popularitu si získali najmä v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Pre svoje skvelé vlastnosti sa azbest používal tiež ako prísada izolácií. Neskôr sa však ukázalo, že azbestové mikrovlákna ohrozujú ľudské zdravie, pretože sú karcinogénne, a navyše negatívne pôsobia na životné prostredie, keďže dlhodobo pretrvávajú v ovzduší, vode a pôde. Z pohľadu spotreby energie a záťaže prostredia si dnes medzi strešnými krytinami najlepšie vedú drevené či bitúmenové šindle a prírodná bridlica, dopytovanou krytinou je ale rovnako oceľ. „Na plechové krytiny sa nanášajú ochranné farby na báze polyesteru, vďaka ktorým sa zvyšuje životnosť a odolnosť o desiatky rokov. Vo svojom dôsledku preto nie je potrebná tak častá výmena ako pri ostatných strešných krytinách, čím sa šetrí energia na výrobu a montáž. Údržba navyše nevyžaduje použitie chemických čistiacich prostriedkov. Materiál sa taktiež dodáva v presne objednaných dĺžkach, takže nedochádza k jeho plytvaniu,“ vysvetľuje Nikodým.