- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Surovina budúcnosti

Foto Pixabay

Urbanizovaný svet spotrebúva množstvo neekologických surovín. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Advanced Materials možno riešenie nájsť v obnoviteľných surovinách. Výskumníci skúmali, ako možno lignocelulózu alebo rastlinnú biomasu využiť na optické aplikácie, ktoré by mohli nahradiť materiály ako piesok a plasty. Lignocelulóza, pojem, ktorý zahŕňa celulózu, hemicelulózu a lignín, sa nachádza takmer v každej rastline na Zemi. Jej rozložením a opätovným spojením možno vytvárať nové materiály. Vedci hodnotili výrobné procesy a vlastnosti potrebné na optické aplikácie, napríklad priehľadnosť, odrazivosť, filtrovanie UV žiarenia a štrukturálne farby.
Kombináciou vlastností lignocelulózy by sme mohli vytvoriť svetlocitlivé povrchy na okná alebo materiály, ktoré reagujú na určité chemikálie alebo paru. Mohli by sme dokonca vytvoriť UV ochranné prostriedky, ktoré pohlcujú žiarenie, uviedla Jaana Vapaavuori, odborná asistentka funkčných materiálov na Aalto University. Pretrvávajúca výzva pre výrobu materiálov spočíva v základnej zložke: vode. Ak chcú vedci celulózu používať v optických aplikáciách, musia nájsť spôsob, ako ju urobiť stabilnou vo vlhkých podmienkach.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.