- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Svetielkujúce osie hniezda

Foto Pixabay

Keď v noci zasvietite UV svetlom do niektorých vietnamských lesov, na stromoch sa môžu rozsvietiť zelené žiarovky. Tieto strašidelné lampáše sú hniezda niekoľkých druhov ázijských papierových ôs (Polistes sp.) a žiara pochádza z hodvábnych vláken, ktoré pri dopade ultrafialového svetla fluoreskujú, uvádzajú vedci v časopise Journal of the Royal Society Interface. Chemik Bernd Schöllhorn z Laboratória molekulárnej elektrochémie na Parížskej univerzite a CNRS a jeho kolegovia objavili hniezda pri hľadaní fluoreskujúceho hmyzu pomocou silných UV lámp.
Fluorescencia sa vyskytuje v celej živočíšnej ríši. Napríklad vtákopysky, škorpióny či žaba Boana punctata pod UV svetlom fluoreskujú. Po analýze fluorescencie hniezd ázijských ôs v laboratóriu však vedci zistili, že vlákna v ich hniezdach žiaria jasnejšie ako iné známe fluoreskujúce biomateriály. Hniezda druhu P. brunetus vyžarovali až o tretinu viac svetla, ako absorbovali. Niektoré hniezda boli viditeľné voľným okom až zo vzdialenosti 20 metrov.
Podľa vedcov musí byť fluorescencia pre osy prospešná, hoci zatiaľ nie je jasné ako. Jednou z hypotéz je, že hniezda chránia larvy pred UV žiarením tým, že absorbujú časť škodlivej energie a rozptýlia ju ako viditeľné svetlo. Alebo, keď slnko na konci dňa vrhá posledné UV žiarenie, hniezda môžu žiariť uprostred tmavnúceho porastu, aby pomohli blúdiacim osám nájsť cestu domov ako majáky za súmraku.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.