- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Tajomný nočný vták

Lelek je charakteristický najmä pomerne veľkou hlavou, na ktorej má nápadne krátky zobák.

Medzi naše najzaujímavejšie a najtajomnejšie vtáky patrí lelek lesný. Vidieť tohto zvláštneho a nenápadného vtáka sa nám podarí naozaj len veľmi zriedkavo.

Nočná aktivita a priam dokonalé maskovacie zafarbenie robí lelka doslova neviditeľným. Nápadný je len jeho neobvyklý a zvláštne znejúci hlas, ktorým sa najčastejšie ozýva za súmraku a v skorých ranných hodinách.

Obratný letec

Lelek lesný (Caprimulgus europaeus) je druh z čeľade lelkovitých. Vyskytuje sa v Európe, západnej Ázii a severozápadnej Afrike. Veľkosťou pripomína väčšieho drozda. Zafarbenie peria má maskovací charakter a podobá sa zafarbeniu kôry stromu. Lelek vyniká obratným letom. Krídla má pomerne dlhé a úzke s jemným perím, preto lieta nehlučne ako sova. Nápadný je aj jeho dlhý chvost. V zafarbení sú obe pohlavia rovnaké, samec sa od samice odlišuje len bielymi škvrnami na krídlach a chvoste. Na pomerne veľkej hlave má krátky zobák. Nápadne malé sú aj jeho nohy. Lelek lesný sa na Slovensku vyskytuje od konca apríla do septembra. Patrí medzi sťahovavé druhy, jeho zimoviská sa nachádzajú až v ďalekej tropickej Afrike. U nás je už pomerne vzácny. Nájsť ho môžeme na niektorých lokalitách v nižších a stredných polohách, kde obýva suché, najmä borovicové lesy, vresoviská a okraje lesov. Obľubuje najmä presvetlené lesy s malými lúčkami a lokality s výskytom borievky na skalnatom podloží.

Pri toku samec rozprestiera chvost a ukazuje nápadné
biele škvrny.

Majster maskovania

Len máloktorý vtáčí druh vyskytujúci sa v našej prírode má také dokonalé maskovacie zafarbenie ako lelek. Jeho jemné perie má kombináciu hnedých, šedých a bielych farieb v rôznych odtieňoch a priam neuveriteľne pripomína kôru stromu. Takéto zafarbenie ho maskuje v prírodnom prostredí a veľa napovedá aj o jeho spôsobe života. Lelek je aktívny len v noci, cez deň odpočíva na konároch stromov alebo sedí na zemi. Pri odpočinku sedí na konári vždy pozdĺžne, pritlačený k podkladu a vďaka zafarbeniu peria ho môžeme odhaliť naozaj len šťastnou náhodou. Podobne maskovaný je aj vtedy, keď sedí na zemi. Lelek sa tak spolieha na svoje maskovacie zafarbenie, že pri odpočinku sa nedá vyrušiť, ani keď okolo neho prejdeme v bezprostrednej blízkosti. Odletí až vtedy, keby sme na neho mali stúpiť. Ako každý nočný vták, aj lelek má pomerne veľké oči, ktoré však počas dňa priviera do úzkej štrbiny, aby bol čo najnenápadnejší.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 9/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Ing. Ľubor Čačko