- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Teplo, teplejšie, problémy…

Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie. A to platí aj o horúcich letných dňoch, počas ktorých by sa človek najradšej vyzliekol aj z kože.

Človek je teplokrvná bytosť, pričom jeho telesná teplota je regulovaná tak, aby bola ustálená na hodnote 37 °C. Ľudský organizmus si udržiava teplo termoreguláciou, ktorej centrum je v spodnej časti medzimozgu, v hypotalame. Informácie do tohto centra prichádzajú z tepelných receptorov, ktoré sú uložené v koži. V prípade produkcie a výdaja tepla je dôležitá rovnováha. Za normálnych okolností je ľudský organizmus vďaka termoregulačnému systému schopný vyrovnať sa s vysokou vonkajšou teplotou. Pri vyššej teplote organizmus reaguje obmedzením produkcie tepla, zvýšeným odovzdávaním tepla do okolia, a to vazodilatáciou, čiže rozšírením ciev, čím sa zvýši vedenie tepla z krvného obehu do kože, vyšším odparovaním pri dýchaní a nadmerným potením. Problém však nastáva pri narušení termoregulácie, ktorého hlavnými dôvodmi sú teploty nad 35 °C a vysoká vlhkosť vzduchu. Postupným zlyhávaním termoregulácie sa pot prestáva odparovať, pretože telo viac tepla vytvára a prijíma, než vydáva. Telesná teplota prudko stúpa, krvný tlak klesá, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov vrátane mozgu. Dochádza k prehriatiu organizmu, dehydratácii a napokon k zlyhaniu termoregulačných mechanizmov tela. Takémuto prehriatiu organizmu hovoríme úpal (siriasis). Prejavuje sa nevoľnosťou, pocitom na zvracanie, bolesťami hlavy, zrýchleným tepom, kŕčmi, celkovou malátnosťou, únavou a zvýšenou teplotou. Keďže úpal je prehriatie organizmu, môže k nemu dôjsť nielen pri priamom pobyte na slnku, ale aj v uzavretej nevetranej miestnosti, pri cestovaní v prehriatom vozidle, na masových akciách či kvôli tesnému a málo vzdušnému oblečeniu zabraňujúcemu odvádzaniu tepla z tela, pri nedostatku tekutín, ako aj v dôsledku zvýšenej námahy. S úpalom sa spája aj úžeh, nazývaný aj slnečný úpal. Úžeh je tiež stav prehriatia organizmu, ale mechanizmus jeho vzniku je iný – vzniká následkom priameho pôsobenia slnečného žiarenia na oblasť hlavy a šije. Vtedy sa prehrieva nielen mozog, ale aj termoregulačné centrum v hypotalame. Úžeh sa prejavuje podobne ako úpal, ale dominujú zmätenosť, dezorientácia, ospalosť, nepokoj a stuhnutosť šije. Navyše, na koži vzniká začervenanie, až pľuzgiere. Na rozdiel od tepelného úpalu sa problémy zvyknú dostaviť s časovým oneskorením, najčastejšie v noci po predchádzajúcom pobyte na slnku.

R, foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.