- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Turbínu pre fínsku jadrovú elektráreń Hanhikivi s reaktorom VVER dodá americko-francúzska spoločnosť

Rosatom AES-2006 NPP/Hanhikivi site, Pyhäjoki, Finland
Rosatom AES-2006 NPP/Hanhikivi site, Pyhäjoki, Finland

Francúzska spoločnosť Alstom Power Systems zvíťazila v súťaži na dodávku turbíny pre fínsku jadrovú elektráreň Hanhikivi, ktorú postavia podľa projektu AES-2006 vypracovaného ruskou korporáciu pre atómovú energiu Rosatom. V septembri minulého roku sa zmenila štruktúra vlastníctva tejto francúzskej spoločnosti a podiel v nej získala americká spoločnosť General Electric.
Turbogenerátor pozostáva z turbíny a generátora elektriny a predstavuje jednu zo základných častí elektrárne. Jeho účelom je premena pohybovej energie pary v elektrickú, ktorá je potom cez transformátory prenášaná do siete.
Zákazníkom, ktorý turbínu odoberie, je spoločnosť Raos Project Oy, čo je pobočka ruského Rusatom Energo International vo Fínsku. Pôjde o turbínu s tichým chodom a 1500 otáčkami za minútu typu Arabelle, ktorá bola vyvinutá francúzskou spoločnosťou Alstom Power Systems. Ďalšími účastníkmi súťaže bol nemecký Siemens, japonská Toshiba a ruské Silovie mašiny.
“Podľa výsledkov hodnotenia a porovnanie ponúk, vykonaného komisiou, bola za víťaza vybraná ponuka spoločnosti Alstom Power Systems,” uvádza protokol zo zasadnutia komisie, ktorá sa zaoberala týmto tendrom.
Spoločnosť Rusatom Energo International (predtým Rusatom Overseas) je oddelenie Rosatomu pre medzinárodné projekty. Zákazníkom v projekte výstavby fínskej JE Hanhikivi je fínsko-ruská spoločnosť Fennovoima, v ktorej drží ruská strana podiel 34 %. Výrobu elektriny má táto elektráreň začať v roku 2024 a liatie prvého betónu do základov reaktorovej budovy je plánované na rok 2017.
V septembri 2015 došlo k zásadnej zmene vlastníckej štruktúry v spoločnosti Alstom, pretože americká spoločnosť General Electric kúpila energetickú časť tejto strojárskej skupiny. Teraz sa tak táto skupina bude orientovať predovšetkým na železničnú dopravu. Dcérskou spoločnosťou Alstom je tiež AAEM, čo je spoločný podnik francúzskeho Alstomu a ruského Atomenergomaše, strojárskej divízie Rosatomu. 49% podiel v tejto spoločnosti patrí Alstomu a 51% Atomenergomaši. Pôvodný francúzsky podiel v AAEM teraz prechádza pod spoločnosť GE-Alstom, ktorá je z 80% vlastnená General Electric a zo zvyšných 20% Alstomom.