- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Umelecké dielne Egypta

Umenie v Hatšepsutinej kaplnke, foto Pixabay

Umelci starovekého Egypta nie sú takí známi ako Michelangelo, Rafael alebo Caravaggio, podľa vedcov však mali s nimi veľa spoločného. Nepracovali samostatne, ale v tímoch, v ktorých majstri dohliadali na veľké skupiny nováčikov a pomocníkov.
Archeologička Varšavskej univerzity Anastasia Stupko-Lubczynska a jej kolegovia skúmali chrám kráľovnej Hatšepsut, ktorá vládla v rokoch 1478 až 1458 pred n. l. a bola jednou z mála ženských faraónov. V miestnosti známej ako Hatšepsutina kaplnka sú na stenách vyryté zástupy mužov nesúcich obety – snopy pšenice, koše s vtákmi a iné dobroty – sediacej Hatšepsut. Keďže máme toľko figúr s opakujúcimi sa detailmi, môžeme porovnávať detaily a spracovanie. Ak sa pozriete na dostatočný počet z nich, ľahko zistíte, kedy to niekto robil poriadne, hovorí A. Stupko-Lubczynska. Išlo o tímovú prácu, ktorú v jednotlivých fázach vykonávali rôzni umelci. Pripomína to dielne renesančných maliarov, kde sa majster sústredil na najnáročnejšie úlohy, zatiaľ čo pozadie, podporné postavy a prípravné práce delegoval na učňov. Dôkazy naznačujú, že aj faraónov chrám sa považoval za miesto, kde sa môžu učiť nováčikovia.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.