- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Užitočná recyklácia magnetov

V rámci projektu FUNMAG vedci dokázali, že v oblasti elektromobility možno využívať recyklované magnety bez zníženia ich účinnosti.

Foto Fraunhofer IWKS

Nech sme kdekoľvek, zvyčajne máme pri sebe alebo vo svojej blízkosti väčší či menší kúsok permanentného magnetu. Magnety nás sprevádzajú pri práci na počítači, počúvaní rádia, jazde na elektrickej kolobežke aj pri práci s rôznymi domácimi spotrebičmi, dokonca aj keď cestujeme autom či električkou.
Používanie magnetov začalo prudko narastať s rozvojom elektromobility. V elektrických automobiloch majú výkonné magnety na báze zliatiny neodým-železo-bór nezastupiteľné miesto a tvoria polovicu hodnoty hnacích elektromotorov. Neodým, prípadne aj dysprózium, patria do skupiny kovov vzácnych zemín, pretože ich výskyt je výnimočný, a preto sú veľmi drahé. Z hľadiska ich dostupnosti je rizikovým faktorom to, že ich najväčším dodávateľom je Čína, ktorá ťaží približne 90 % ich produkcie. Je preto zrejmé a z ekonomického i ekologického hľadiska vhodné recyklovať magnety použité v rôznych spotrebičoch.
Väčšina magnetov sa roztaví spolu s kovovým šrotom zo zariadení, v ktorých boli použité. To by sa mohlo zmeniť na základe aplikačného výskumu tímu vedcov nemeckého Fraunhoferovho ústavu IWKS (Ústav pre recykláciu materiálov a stratégiu zdrojov). V rámci projektu FUNMAG vedci dokázali, že v oblasti elektromobility možno využívať recyklované magnety bez zníženia ich účinnosti a vyplatilo by sa teda vytvoriť zhodnocovací reťazec pre veľkoplošnú recykláciu magnetov.
Už použité magnety sa vyznačujú rozmanitosťou tvarov, ale recyklovať sa dajú všetky. Výskumníci sa zamerali najmä na zhotovenie recyklovaných magnetov, využiteľných v elektrických kolobežkách a skútroch, aj v tzv. hoverboarde. Magnety z týchto malých dopravných prostriedkov podrobili analýze a stanovili sa ich presné charakteristiky.
Príprava recyklovaných magnetov začína roztopením východiskového materiálu pri teplote okolo 1 400 stupňov. Následne je tavenina rýchlo ochladená, čím vzniknú kovové vločky, ktoré sa vložia do nádrže s vodíkovou atmosférou. Pôsobením vodíka sa materiál rozpadne na granulát, ktorý sa zomelie na kovovú múku. Tá sa vloží do lisovacej formy a sintruje, čiže upečie sa z nej magnet. Vhodnou voľbou parametrov recyklácie sa budú dať dosiahnuť optimálne parametre recyklovaných magnetov pre konkrétne uplatnenie.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.