- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vedci vyriešili problém, ako čistiť uhlíkové nanotrubice. Tie tak už čoskoro budú môcť nahradiť kremíkové čipy

Výskumníci z McMasterovej univerzity v kanadskom Hamiltone našli nový spôsob, ako očistiť uhlíkové nanotrubice – menšie a pružnejšie polovodiče, ktoré by podľa očakávania mali nahradiť kremík v počítačových čipoch a ďalšej elektronike.

metallic-carbon-nanotubesLen čo bude k dispozícii spoľahlivý zdroj čistých nanotrubíc, ktorých výroba nie je veľmi drahá, budú sa môcť rýchlo komercializovať, vysvetlil Alex Adronov, profesor chémie na McMasterovej univerzite a vedúci výskumného tímu, ktorý vyvinul nový a potenciálne nákladovo efektívny spôsob, ako očistiť uhlíkové nanotrubičky.

Uhlíkové nanotrubice sú vodivé štruktúry v nanorozmeroch, tenké ako vlas (s priemerom jednej miliardtiny metra), ale niekoľko tisíckrát dlhšie, ktoré by mali priniesť prevrat v oblasti počítačov a elektroniky tým, že nahradia oveľa väčšie kremíkové čipy. No veľký problém, ktorý stojí v ceste novej technológie, je rozmotávanie kovových a polovodičových nanotrubíc, pretože oba druhy vznikajú súčasne v procese výroby mikroskopickej štruktúry. Výroba uhlíkových nanotrubíc zahŕňa zahrievanie plynov s obsahom uhlíka až dovtedy, kým začnú vznikať zhluky zmiešaných nanotrubíc ako forma sadzí. Účinné izolovanie kovových a polovodičových nanotrubíc je dosť veľký problém. Obe zložky sú cenné, ale iba vtedy, ak sa oddelia.

V predchádzajúcich výskumoch boli vytvorené polyméry, ktoré umožnili rozpustiť polovodičové uhlíkové nanotrubice, takže zostali iba tie kovové. No neexistoval opačný postup, ktorý by dispergoval kovové nanotrubice, pričom by zostali len polovodičové štruktúry.

Teraz sa Adronovovej výskumnej skupine podarilo zmeniť vlastnosti polyméru používaného na čistenie uhlíkových nanotrubíc tak, že dokážu rozpustiť tie kovové a ostatné štruktúry ponechať neporušené. Ďalším krokom by mal byť vývoj ešte účinnejších polymérov a prispôsobenie procesu, aby bola možná priemyselná výroba.

Zdroj: PC Revue