- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vedecký veľtrh po štvrtýkrát na Slovensku

Už o niekoľko dní, 13. septembra 2019, sa na námestí NC Eurovea v Bratislave bude konať 4. ročník Vedeckého veľtrhu, ktorý bude prehliadkou noviniek a zaujímavostí z oblasti vedy, techniky a výskumu.

Vedecký veľtrh je celodenné zábavné, ale najmä interaktívne podujatie, na ktorom sú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Podujatie je určené najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no zaujímavé je aj pre učiteľov, rodičov a širokú verejnosť. Program veľtrhu je zameraný na povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Medzi približne štyridsiatimi vystavovateľmi budú mať svoje zastúpenie vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré vo svojich stánkoch návštevníkov presvedčia, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote.

„Som rád, že náš Vedecký veľtrh sa na Slovensku každým rokom teší narastajúcej popularite. Pre nás – organizátorov, je to veľká výzva a záväzok. Snažíme sa, aby sme návštevníkom veľtrhu zakaždým ponúkli pestrý program a priniesli vždy niečo nové. Tento rok nebude výnimkou.“, povedal Charles Peake, nositeľ myšlienky Vedeckého veľtrhu a zakladateľ n.o. VEDA NÁS BAVÍ.

4. ročník Vedeckého veľtrhu sa začne slávnostným otvorením 13. septembra 2019 (piatok) o 9:00 hod. a bude trvať do 17:00 hod.

Aj tohto roku sa návštevníci Vedeckého veľtrhu môžu tešiť na bohatý a pestrý výber vystavovateľov z rôznych oblastí vedy, ako sú: fyzika, chémia, matematika, informatika, robotika, elektrotechnika, či astronómia.

Tí, ktorých zaujímajú počítače, sa naučia ako si poskladať počítač, dozvedia sa čo sú superpočítače, ako vyzerajú a ako pomáhajú vedcom s ich projektami. Čo a koľko toho vieme o internetovej bezpečnosti, zistíme vďaka otázkam interaktívneho angroida.

Vďaka Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave si budú môcť návštevníci vyskúšať prípravu 3D tlače a priamo na mieste si vytlačiť svoju obľúbenú „vecičku“. Okrem toho predvedie tvorbu zmenšených 3D modelov skutočných objektov, napríklad historických pamiatok ako sú mayské pyramídy, ktoré je možné skúmať aj na Slovensku, bez nutnosti vstúpiť do guatemalskej džungle.

Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave si zasa pre záujemcov pripravila zaujímavý mix rôznorodých aktivít pod dohľadom odborníkov v oblasti kartografie, ekológie, environmentalistiky, genetiky, geológie, hydrogeológie, paleontológie či antropológie. V ich stánkoch si budete môcť napríklad naživo pozrieť sladkovodné živočíchy, riasy, vytvoriť si odliatky skamenelín, nazrieť do „vnútra“ hornín, alebo sa dozvedieť čo všetko sa dá „prečítať“ na ľudskej kostre a koľko informácií nám vedia kosti poskytnúť napríklad pri policajnom vyšetrovaní.

Milovníci automobilov, okrem sledovania autodiagnostiky na konkrétnom vozidle, budú môcť obdivovať malé autonómne vozidlo, elektromobil, ktorý vyrobili študenti v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti, či rôzne robotické autíčka. Oblasť robotiky bude prezentovať niekoľko vystavovateľov, ktorí okrem robotov predvedú rôzne modely výrobných liniek, vysvetlia a ukážu ako fungujú pohybové senzory (kinect) a riadenie gestami.

Svoje zastúpenie bude mať na veľtrhu aj astronómia. Zaujímavé workshopy ozrejmia ako funguje šošovkový alebo zrkadlový ďalekohľad, či ako pomáha infračervené žiarenie pri pozorovaní. Za priaznivého počasia budú môcť návštevníci pozorovať slnko, alebo si v planetárnej kopule pozrieť zaujímavé filmy nielen o vesmíre. Pripravený bude aj model prvej slovenskej družice skCUBE, stratosférické sondy JULO a GROWBOX, ktorý simuluje pestovanie rastlín v kozmických podmienkach.

Ako to už býva zvykom, na Vedeckom veľtrhu nemôže chýbať ani virtuálna realita spojená s pestrým svetom fantázie, dobrodružstiev, experimentovania a objavovania, ukážky špičkovej modernej technológie a stále obľúbené drony.

Moderátormi 4. ročníka Vedeckého veľtrhu budú ostrieľaní známi moderátori Richard Vrablec a Ivan Bindas alias Binďo.

Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Cieľom veľtrhu je hravou formou priblížiť vedu študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým.

„Slovenská akadémia vied je každoročne neoddeliteľnou súčasťou Vedeckého veľtrhu a mňa nesmierne teší, že si na Slovensku toto podujatie získalo takú popularitu. Vedu robíme pre spoločnosť a na Vedeckom veľtrhu môžeme byť k ľuďom ešte bližšie, a to je jedno z našich najdôležitejších poslaní,“ povedal prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied.

Patrón Vedeckého veľtrhu:
prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied
Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR
Partneri: DANONE spol. s r.o., DINANSI, s.r.o., DRONEBOTIX s.r.o., ESET spol. s r.o., EUROVEA, KVANT spol. s r.o., SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu, SIEA, AQUACORE s.r.o., PROMO ACTIVITY s.r.o., FUSION, s.r.o.
Hlavní mediálni partneri: Best FM Rádio, TASR, Denník N
Mediálni partneri: Kam do mesta, Mladý vedec, PC REVUE, Quark, Radio THE END, Slovenka, SME, TECHBOX , TOUCHIT, Západoslovenská televízia

Bližšie informácie o podujatí a programe sú priebežne dopĺňané na webovej stránke www.vedeckyveltrh.sk.
Aktuálne informácie môžu záujemcovia získať prostredníctvom sociálnych sietí Facebook a Instagram.