- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vesmír v meste

Keď sa povie Dánsko, okamžite sa mi v mysli vynorí jedno zvučné meno z dánskej minulosti – Tycho Brahe. Patril medzi najvýznamnejších astronómov v období končiaceho sa stredoveku.

Približne vo výške piateho poschodia je okrúhla veža prepojená s podkrovím kostola, kde je umiestnená univerzitná knižnica.

Tycho Brahe (1546 – 1601) sa narodil v Dánsku, väčšinu života prežil v tejto severskej krajine, ale zomrel v Prahe. Zanechal po sebe veľa vzácnych teoretických prác, matematických výpočtov, nákresov, písomných dokumentov a záznamov z pozorovaní. Zaoberal sa aj usporiadaním dovtedy poznaného vesmíru. Vytvoril model takzvaného dvojstredného systému rozloženia nebeských telies, ktorý sa však nepotvrdil. V tých časoch patril medzi najzanietenejších pozorovateľov objektov na oblohe. Pozoroval však len voľným okom, ďalekohľad vtedy ľudia ešte nepoznali.
Počas môjho nedávneho pobytu v hlavnom meste Dánska v Kodani ma preto zaujímalo, či aj v tejto metropole mal v minulosti Tycho Brahe nejakých nasledovníkov, či tu vyvíjali činnosť určité astronomické pracoviská, či tu jeho meno neupadlo do zabudnutia. Presvedčil som sa, že v Kodani má astronómia už takmer štyristoročnú tradíciu a meno svojho slávneho rodáka si v Dánsku ľudia veľmi vážia.

Najslávnejší dánsky astronóm Tycho Brahe, maľba Eduard Ender (1822 – 1883)

Okrúhla veža Rundetaarn

Hvezdáreň na okrúhlej veži Rundetaarn stojí v historickej časti dánskej metropoly. Patrí k vzácnym architektonickým pamiatkam zo 17. storočia. Dal ju vybudovať dánsky kráľ Kristián IV. (1577 – 1648). Základný kameň stavby veže bol položený v roku 1637 a hvezdáreň začala svoju činnosť v roku 1642. Jej prvým riaditeľom sa stal žiak a spolupracovník Tycha Braheho Christian Severin Longomontanus (1562 – 1647). Veža bola postavená ako súčasť univerzitného komplexu Trinitatis. Okrem veže s astronomickou pozorovateľňou zahŕňa aj tesne pristavený študentský kostol, v podkroví ktorého je vybudovaná univerzitná knižnica. Okrúhla veža je zhruba vo výške piateho poschodia prepojená s podkrovím kostola, čo tvorí vstup do knižnice a všetkých jej miestností.
Rundetaarn je najstaršia hvezdáreň v Európe, ktorá aj po temer 400 rokoch existencie stále plní svoje poslanie. Samozrejme, že prešla viacerými úpravami, opravami a rekonštrukciami. Pracovali tu niektorí významní dánski hvezdári, vedci, matematici, fyzici a myslitelia. Navštívilo ju množstvo odborníkov, laikov a obyčajných ľudí. Aj v súčasnosti ju využívajú na svoju populárno-vedeckú činnosť astronómovia-amatéri a je prístupná širokej verejnosti.
Hvezdáreň sa týči do výšky 35 metrov a okolo nej je vyhliadková plošina, z ktorej je pekný výhľad na celé mesto. Pre zaujímavosť treba ešte dodať, že na Rundetaarn nevedú schody, ale namiesto nich je tu vybudovaná špirálovitá dláždená cesta, po ktorej v minulosti chodili konské povozy a vyvážali na vežu rôzny materiál pre potreby hvezdárne a knižnice.

Hvezdáreň Østervold

Hvezdáreň Østervold a socha Tycha Braheho

Je to druhá vzácna historická hvezdáreň, ktorá sa nachádza na území Kodane. Stojí v peknom prostredí botanickej záhrady. V 19. storočí ju dala postaviť a doteraz ju vlastní a spravuje Kodanská univerzita. Svoju históriu začala písať v roku 1861. Ako novšia, modernejšia, lepšie prístrojovo vybavená a s vhodnejšou polohou nahradila v ďalšej činnosti v plnej miere svoju oveľa staršiu predchodkyňu, ktorou bola hvezdáreň Rundetaarn. Všetka práca a kompetencie prešli teda pod riadenie hvezdárne Østervold.
Hlavnou náplňou činnosti hvezdárne sa stalo štúdium hmlovín. V roku 1867 vydali katalóg, ktorý obsahoval popis takmer 2 000 hmlovín. Venovali sa tu tiež spektroskopii a v roku 1940 miestni vedci dokázali, že najpočetnejším chemickým prvkom zastúpeným vo hviezdach je vodík. Využíval sa aj meridiánový kruh, pomocou ktorého sa určili pozície až 10 000 hviezd.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Mgr. Peter Poliak