- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vesmírny výlet do Poľska

Traja šikovní 14-roční študenti z bratislavského Gymnázia na Grösslingovej ulici úspešne zrealizovali na stanici LunAres v Poľsku svoj projekt, s ktorým zvíťazili v minuloročnej súťaži Misia Mars 4. Absolvovali aj exkurziu do Kopernikovho vedeckého centra a interaktívneho múzea Hydropolis.

Hlavnou výhrou v súťaži Misia Mars 4, ktorú organizujú Slovenské elektrárne spolu s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, bola možnosť realizovať víťazný experiment na výskumnej vesmírnej stanici LunAres v Poľsku, jedinej svojho druhu v Európe. Misia Mars je unikátna náučná súťaž – v rámci nej študenti vymyslia projekt, ktorý otestuje posádka vedcov počas simulovanej marťanskej misie. Víťazné experimenty doterajších troch ročníkov realizovala ako veliteľka M. Musilová na výskumných staniciach v USA.
Do štvrtého ročníka súťaže sa zapojilo 25 tímov, v ktorých bolo spolu vyše 100 študentov a učiteľov zo 16 rôznych škôl z celého Slovenska. Žiaci tercie z Gymnázia na Grösslingovej – Martin Pistovčák, Marián Kovaľ a Michal Haverlík – pod vedením učiteľky Petry Kořanovej vyhrali s projektom Od pôdy k palivu.

Detoxikácia a výroba paliva

Ich experiment zaujal odbornú porotu najmä tým, že ho skutočne otestovali na dvoch univerzitných fakultách v Bratislave. Cieľom projektu bolo odstrániť z marťanskej pôdy toxické chloristany, získať vodík a kyslík ako palivo pre rakety a využiteľnú pôdu na pestovanie rastlín. Nápad sa páčil aj riaditeľovi a zároveň architektovi stanice LunAres Leszkovi Orzechowskému, ktorý pre študentov pripravil všetko potrebné na úspešné otestovanie projektu. Z Bratislavy si študenti so sebou priniesli niektoré chemikálie, svoj prototyp elektrolyzéra vytlačený na 3D tlačiarni a špeciálnu PEM membránu.
Do elektrolyzéra dávame membránu, ktorá je priepustná len pre katióny vodíka. Na stranu katódy nalejeme filtrát vody s chloristanmi a na stranu anódy zriedený roztok kyseliny sírovej. Týmto spôsobom vznikne na oboch stranách produkt v podobe vodíka, ktorý je užitočným palivom, objasňuje líder projektu Martin Pistovčák. Martin do Poľska kvôli chorobe nevycestoval, ale počas celej realizácie experimentu bol pripojený online a v prípade potreby dopĺňal svojich tímových kolegov na stanici LunAres. Gymnazistom sa projekt podarilo úspešne otestovať a zaškolili aj medzinárodnú posádku, ktorá si ho vyskúšala počas simulovanej misie.

Život na stanici

Výskumná stanica určená na simuláciu vesmírnych misií s ľudskou posádkou sa nachádza na bývalom vojenskom letisku v poľskom meste Pila, približne 800 kilometrov severne od Bratislavy. Stanicu postavili v roku 2017 a bola prvým projektom svojho druhu v Európe. Zariadenie poskytuje úplnú izoláciu, čo umožňuje simulovať dlhodobý pobyt človeka mimo Zeme a komplexne skúmať vplyv izolácie na psychickú či fyzickú kondíciu.
Šesťčlenná posádka simulovanej misie strávi dva týždne v uzavretom priestore bez okien. Pracuje na rôznych vedeckých projektoch, pričom stanicu nesmie opustiť. Keby niekto otvoril dvere, senzory nás upozornia a misia sa ukončí, hovorí L. Orzechowski, ktorý bol aj jedným z porotcov súťaže Misia Mars 4.

Za vedou a technikou

Študenti okrem stanice LunAres navštívili aj Kopernikovo vedecké centrum vo Varšave, jedno z najväčších a najlepšie vybavených vedeckých múzeí v Európe s takmer 450 interaktívnymi exponátmi. Pozreli si tiež unikátne interaktívne vzdelávacie centrum Hydropolis vo Vroclave, jediné v Poľsku a jedno z mála na celom svete, ktoré je výnimočným príkladom revitalizácie postindustriálneho objektu. Expozícia o vode sa nachádza v podzemnej nádrži na čistú vodu z 19. storočia.
V meste Vroclav absolvovali aj odbornú exkurziu vo firme SatRevolution vyrábajúcej satelity, kde sa mohli porozprávať s ich vývojármi, obchodným oddelením aj analytikmi a dozvedeli sa, čo všetko zahŕňa zostrojenie satelitu a jeho vypustenie na obežnú dráhu Zeme.

Barbora Rumpli, Slovenské elektrárne

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.