- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vidí aj bez očí

Ophiocoma wendtii, foto Kent Miller

Červená krehká hviezdica Ophiocoma wendtii, ktorá obýva koralové útesy od Bermúd po Brazíliu, zaujala vedeckú pozornosť už pred viac ako tromi desiatkami rokov vďaka dramatickej zmene farby medzi dňom a nocou – z tmavočervenej počas dňa na béžovú v noci – a jej silnú averziu na svetlo. Teraz sa vedcom podarilo zistiť, že hviezdica je pokrytá tisíckami buniek citlivých na svetlo, ale jej presné svetelné správanie zatiaľ zostalo záhadou. Nová štúdia však ukazuje, že morský živočích je schopný vidieť vizuálne podnety a jeho farebné zmeny by mohli zohrávať dôležitú úlohu v jeho videní. Náš výskum poskytol nielen prvý dôkaz, že krehká hviezdica je schopná vidieť, ale je to zároveň iba druhý známy príklad videnia akéhokoľvek živočícha, ktorý nemá oči, uviedla výskumná pracovníčka Prírodovedného múzea Oxfordskej univerzity a múzea pre prírodu v Leibnizovom inštitúte pre vývoj a biodiverzitu Lauren Sumner-Rooneyová.
Neočakávaný objav však priniesol nové otázky, ako vizuálny systém hviezdice funguje. Kombináciou súboru techník autori štúdie zrekonštruovali digitálne modely jednotlivých buniek snímajúcich svetlo pri dvoch druhoch hviezdic s tmavou dennou pigmentáciou (Ophiocoma wendtii a Ophiocoma pumila) a bez nej. Ukázalo sa, že počas dňa pigment obmedzil svetlo, ktoré dopadlo na senzory, na užší uhol, ktorý zodpovedá predpokladanému vizuálnemu rozlíšeniu. Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že reakcie, ktoré sme videli počas dňa, v noci zmizli, ale bunky citlivé na svetlo sa zdali byť stále aktívne, uviedla L. Sumner-Rooneyová.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.