- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Výkladná skriňa USA

New York je skutočne veľkolepá svetová metropola. Jedinečné veľkomesto, ktoré sa vyznačuje osobitým vzhľadom, podmanivou príťažlivosťou a neopakovateľnou atmosférou. Možno pre svoj bohatý nočný život si vyslúžilo prívlastok Mesto, ktoré nikdy nespí, vzhľadom na jeho geografický tvar mu pripadlo pomenovanie Veľké jablko.

Mesto New York zažilo aj veľmi ťažké chvíle plné strachu a úzkosti. Bolo to najmä pri teroristickom útoku na dvojicu výškových budov Svetového obchodného centra (World Trade Center, WTC). Teroristi z al-Káidy v unesených dopravných lietadlách zámerne narazili priamo do dvoch veží WTC a úplne ich zničili. Pri tejto odsúdeniahodnej udalosti, od ktorej uplynie 11. septembra toho roku už 20 rokov, prišlo o život takmer 3 000 nevinných ľudí.

Kúpa od Indiánov

Mesto New York sa nachádza na východe Spojených štátov amerických pri ústí rieky Hudson do Atlantického oceána, v rovnomennom štáte New York, ktorého hlavným mestom je Albany. New York City je najväčšie a najľudnatejšie mesto USA. Žije v ňom 10 miliónov obyvateľov. Tvorí ho päť mestských štvrtí – Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island. Je významným centrom obchodu, finančníctva, diplomacie a medzinárodných vzťahov, má značný vplyv na prácu médií, politiku, vzdelávanie, zábavu, šport a umenie. Na jednej z piatich štvrtí súčasného New Yorku, na Manhattane, sa začala v 17. storočí písať dávna história mesta. V južnej časti tohto ostrova založili v roku 1624 holandskí dobyvatelia a kolonizátori malú osadu, ktorú nazvali Nieuw Amsterdam. Staré záznamy hovoria, že celý ostrov získali od miestneho kmeňa Indiánov Lenape bez násilia, čo vtedy bolo skôr výnimkou ako pravidlom. Pravdepodobne ho kúpili za smiešnu sumu 60 holandských zlatých, respektíve ho vymenili za rôzne trblietavé predmety a bižutériu v uvedenej hodnote. V roku 1664 dobyli mesto Angličania a premenovali ho na New York. Vládli v ňom až do roku 1776, keď si Američania vybojovali nezávislosť od Veľkej Británie a položili základy následného vytvorenia nového samostatného štátu.

Súčasťou Múzea prírodných vied je aj moderné Hydenovo planetárium.

Geometria ciest

Orientácia v New Yorku, najmä na Manhattane, je veľmi ľahká. Nedá sa zablúdiť. V meste je sieť vodorovných (street) a kolmých (avenue) ulíc, ktoré sú veľmi dobre označené číslami a názvami. Ako jediná nezapadá do tejto geometrickej mozaiky ulíc slávny Broadway. Táto ulica nie je rovná, ale kľukatí sa po celom Manhattane. Je to preto, lebo presne kopíruje smer a tvar pôvodného indiánskeho chodníka. Prehliadka mesta sa môže začať najznámejším newyorským mrakodrapom Empire State Building, ktorý bol v 30. rokoch minulého storočia najvyššou budovou na svete. Z vyhliadkovej terasy na 102. pochodí tohto 381 metrov vysokého mrakodrapu je nádherný výhľad na celý Manhattan, ďalšie štvrte mesta i na niektoré časti susedného mesta Jersey City. Z vtáčej perspektívy sa dajú ľahko určiť miesta ďalšieho postupu. Západným smerom sa nachádza svetoznáma kultúrno-športová hala, kde sa hrá aj NHL – Madison Square Garden, pod ktorou je moderná železničná stanica Pennsylvania Station. Neďaleko odtiaľto púta pozornosť zaujímavý historický objekt, ktorý treba vidieť. Na mieste, kde sa stretávajú tri ulice – 5. avenue, 23. street a Broadway – stojí jeden z najstarších mrakodrapov v New Yorku. Pôvodne sa nazýval Fuller Building, no keďže má zvláštny trojuholníkový pôdorys (čelná strana má šírku len 2 metre), ľudia ho začali prirovnávať k žehličke, a preto ho premenovali na Flatiron Building (Žehličkový dom). Budova bola dokončená v roku 1902 (86 metrov, 21 poschodí) a pred viac ako sto rokmi vzbudzovala svojou obrovskou výškou obdiv všetkých obyvateľov mesta.

Finančné centrum

Postupným prechodom smerom na juh cez štvrte Greenwich Village, Soho, Little Italy a Chinatown sa dá dostať k najdôležitejšej newyorskej administratívnej budove Mestskej radnici – City Hall, kde sídli starosta mesta. Kúsok ďalej sa nachádza smutne známe miesto teroristických útokov na dve najvyššie budovy v New Yorku WTC. Zničené budovy boli vysoké 420 metrov a mali 110 poschodí. Vsúčasnosti sa tento priestor zmenil na pietne miesto venované pamiatke obetí teroristického činu a zároveň tu vyrástla najvyššia budova v New Yorku 541 metrov vysoký mrakodrap One World Trade Center. Doslova pár krokov od tohto smutného miesta sa začína štvrť Financial District, kde je svetoznáma Wall Street a na nej ešte známejšia budova Newyorskej burzy – New York Stock Exchange. Táto štvrť sa vyznačuje vysokými budovami finančných inštitúcií a pomerne úzkymi, hlbokými ulicami, až človek nadobúda dojem, že celé mesto má nad hlavou. V južnom rohu Manhattanu sa rozprestiera oddychová zóna Battery Park. Sú tu prístavy, z ktorých odchádzajú trajekty do ďalšej newyorskej štvrti Staten Island a výletné lode na ostrov Ellis a ostrov Liberty, kde stojí Socha slobody (Statue of Liberty). Sochu vyrobili vo Francúzsku a v roku 1876 ju darovali ľudu Ameriky pri príležitosti 100. výročia vyhlásenia nezávislosti. Je vysoká 46 metrov, no jej celková výška aj s podstavcom je 93 metrov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 2/2021. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Mgr. Peter Poliak