- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vylepšenie spomienky

Aby fotografie z leta neupadli do zabudnutia, je dobré si ich nielen roztriediť do zložiek, ale tiež upraviť a vylepšiť tie, ktoré sa nie celkom podarili.

Úprava fotiek sa dá zvládnuť doslova za pár minút a je škoda sa niekoľko základných trikov nenaučiť. Medzi nástroje, ktoré pre fotografov symbolizujú jednoduchú manipuláciu s fotkami, patrí dlhodobo český program Zoner. Jeho nová verzia Zoner Photo Studio X je však už vyspelý pomocník ponúkajúci aj pokročilé úpravy. Program obsahuje všetky dôležité funkcie ako nedeštruktívne úpravy v module Vyvolať, automatické úpravy, Editor s podporou vrstiev a všetkými potrebnými nástrojmi. Svoje uplatnenie tak môže nájsť aj pri riešení na prvý pohľad zložitých problémov, akými sú žmurknutie pri fotení či odstránenie nežiaducich objektov z fotky. S praktickým návodom môže používateľ dosiahnuť požadovaný výsledok takmer bez námahy.

Radšej viac

Skupinová fotografia vyzerá ako jednoduchá záležitosť. Stačí zavolať ľudí na jedno miesto, zvolať Úsmev, prosím a urobiť viac záberov. Ibaže doma pri počítači môžeme zistiť, že na každej fotke má niekto zatvorené oči. Ako tento problém vyriešiť? Základné pravidlo je fotiť radšej viac ako menej. Pokiaľ sa fotografujú malé skupinky, minimum sú dve až tri fotky. Pri fotkách väčších skupín je bežných aj desať a viac záberov. Viac materiálu rieši nielen problémy s tým, že niektorí ľudia spia, ale napríklad aj fotografie rozmazané pohybom alebo zlé zaostrenie. Žiaľ, aj tak niekedy nastane situácia, že človek príde domov a má síce tri podobné fotky, ale na dvoch z nich žmurkajú rôzne osoby a tretia fotka nie je zaostrená. Potom prichádzajú do úvahy už len úpravy na počítači.

Hra s vrstvami

Najskôr je nevyhnutné vybrať základnú fotku, kde väčšina ľudí vyzerá dobre, ale jeden človek má zatvorené oči. K takejto fotke musíme nájsť druhú, kde má spiaca osoba hlavu vo veľmi podobnej pozícii, ale s otvorenými očami. Nie je dobré, ak sa na druhej fotke človek díval s hlavou otočenou inak, alebo dokonca vyšlo, či zašlo slnko. Naopak, neprekáža, ak na fotkách nebola použitá rovnaká expozícia a sú rôzne svetlé. Pred začatím úprav je vhodné v module Vyvolať zjednotiť základné nastavenia, hlavne vyváženie bielej. Môžeme zmeniť aj svetlosť, kontrast a čokoľvek iné, ale podmienka je, že dané úpravy skopírujeme na obe fotografie, ktoré chceme použiť. Už pri vstupe do modulu Editor sa aktuálna fotka zobrazí ako vrstva 1. Identifikujeme človeka so zavretými očami. Následne použijeme tlačidlo Pridať vrstvu a vyberieme Vložiť zo súboru. V okne vyberieme zvolenú druhú fotku a tá sa hneď zobrazí ako vrstva 2. Teraz použijeme obdĺžnikový výber a vyberieme oči a okolie. Je lepšie zvoliť o niečo väčšiu oblasť, z ktorej potom zmažeme okraje. Následne stačí výber skopírovať a zasa ho vložiť na rovnaké miesto.  Teraz sú vrstvy tri: originálna fotka so zavretými očami, druhá fotka s otvorenými očami a samostatne otvorené oči.

Nové oči

Oči treba transformovať (posunúť, otočiť, zväčšiť alebo zmenšiť) a takisto farebne vyladiť, aby sedeli s okolím. Na posunutie sa hodí modul Presun a transformácia. Drobné presuny najrýchlejšie vykonáme klávesovými šípkami. Keď treba oči zmenšiť či pootočiť, môžeme to urobiť ťahaním myši za značky na okraji vybranej vrstvy. Ak nové oči potrebujú upraviť svetlosť či farbu, najjednoduchšie je otvoriť panel Rýchle úpravy a zmeniť príslušné nastavenia. Zostáva posledný krok. Zatiaľ sme ladili všeobecné vlastnosti a vrstvy, ale na to, aby oči do okolia skutočne pasovali, je nevyhnutné urobiť okraje do stratena namiesto súčasných ostrých. Pri tomto procese si zároveň môžeme vybrať, ktoré časti z vrstvy zachovať a ktoré urobiť priehľadnými. Pre aktuálnu vrstvu vytvoríme masku kliknutím pravého tlačidla na ikonku vrstvy a z menu vyberieme Maska a Odkryť všetko. Nová maska vrstvy sa automaticky vyberie, takže ďalšie nástroje budú kresliť nie do vrstvy, ale do jej masky. Ďalej stačí len vybrať nástroj Štetec s rozmazaním nastaveným na 100 %. Štetec získa jemné okraje, a pokiaľ použijeme čiernu farbu, postupne budeme rozmazávať okraje masky. Rovnakým spôsobom možno meniť nielen oči, ale v niektorých prípadoch aj celú hlavu a iné časti tela. Výrazne záleží na pozadí za vymenenou oblasťou.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 09/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R Foto Zoner
V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk