- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vyšľachtená mimika psov

Nedokážete odolať výrazu šteňaťa, keď prosí o maškrtu? Podľa vedcov prispeli k schopnosti psov tváriť sa tisícročia selektívneho šľachtenia. Psy sú jedinečné svojím putom s človekom, ktoré sa môže prejaviť vzájomným pohľadom, čo nevidno medzi ľuďmi a inými domestikovanými cicavcami, ako sú kone alebo mačky, objasňuje Anne Burrowsová z Duquesne University v Pittsburghu.

Foto Pixabay

V drobných svaloch, ktoré používame na výraz tváre, prevládajú vlákna, ktoré sa rýchlo sťahujú, ale aj rýchlo unavujú. Preto dokážeme rýchlo vytvoriť výraz tváre, ale nevieme ho dlho udržať. Svalové bunky s väčším počtom pomalých vláken sú účinnejšie pri dlhých, kontrolovaných pohyboch a neunavia sa tak rýchlo. Porovnania tvárových svalov vlkov a domestikovaných psov odhalili, že pri oboch síce tiež prevládajú rýchle vlákna, ale vlky majú v porovnaní so psami vyššie percento tých pomalých.
Psy a vlky sa geneticky rozišli asi pred 33 000 rokmi, keď ich ľudia začali selektívne chovať ako prvý domestikovaný druh. Ľudia mohli selektívne chovať psy na základe výrazov tváre, ktoré boli podobné ich vlastným, a časom sa psie svaly mohli vyvinúť tak, aby sa stali rýchlejšími, čo ďalej prospelo komunikácii medzi nimi, dodáva A. Burrowsová. Viac rýchlych vláken umožňuje drobné pohyby ako zdvihnuté obočie a krátke, silné svalové kontrakcie pri štekaní. Pomaly sa sťahujúce vlákna sú zasa dôležité pre dlhšie svalové pohyby, aké používajú vlky pri zavýjaní.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.