- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Vzorky trópov v Európe

V našom klimatickom pásme sa vo voľnej prírode nestretneme s faunou či flórou typickou pre tropické oblasti. Vďaka najmodernejšej technike však môžu obyvatelia Európy obdivovať zvieratá aj rastliny z horúcich klimatických pásem vo veľkých krytých areáloch.

Komplex Project Eden sa nachádza v bývalom lome na kaolín, foto wikipédia/Jurgen Matern

Vzorky rastlín a zvierat z trópov alebo subtrópov môžeme nájsť aj v skleníkoch niektorých botanických alebo zoologických záhrad. Komplexnejšiu predstavu o prírode v týchto klimatických pásmach poskytujú špecializované areály – tropické parky. Ide v podstate o obrovské skleníky, aj keď toto označenie nie je celkom presné, lebo obvykle nie sú zastrešené sklom, ale špeciálnymi vankúšmi z plastu.

Project Eden

Najznámejším európskym tropickým parkom je komplex Project Eden v juhozápadnom cípe Anglicka. Je umiestnený v bývalej povrchovej bani, v ktorej ťažba trvala 160 rokov. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia pre vyčerpanie zásob ťažbu zastavili. V prostredí bývalého lomu na kaolín vznikli pod niekoľkými kupolami umelé biómy (čiastková oblasť biosféry charakterizovaná určitým typom biotických a abiotických podmienok). Komplexu budov dominujú dva veľké uzavreté celky, ktoré sa skladajú z niekoľkých priliehajúcich kupol. V prvom samostatnom celku sú vytvorené klimatické, hydrologické a pôdne podmienky pre rastliny a zvieratá tropického pásma, v druhom sa udržiavajú optimálne podmienky pre faunu a flóru subtropického pásma. Kupoly sa skladajú zo stoviek šesťhranných a päťhranných nafúknutých plastových buniek na oceľových rámoch. Na návrhu a realizácii projektu sa podieľali architekti, stavební inžinieri, konštruktéri, ekonómovia, ekológovia, dopravní inžinieri a poradcovia pre využívanie pôdy.

Na realizácii projektov tropických parkov sa podieľajú architekti, stavební inžinieri, konštruktéri, ekonómovia, ekológovia, dopravní inžinieri a poradcovia pre využívanie pôdy.

Idea pre 21. storočie, ktorú rozpracovali v závere minulého storočia, sa dočkala realizácie 17. marca 2001, keď areál slávnostne otvorili pre verejnosť. Náklady na vybudovanie tropického parku boli takmer 100 miliónov eur. V roku 2007 predstavovali náklady na údržbu štvorcového metra tejto atrakcie 767 eur.

Socha Evy, zo zeminy a zarastená trávou, sa nachádza vo vonkajšom areáli komplexu Project Eden, foto wikipédia/Roddy Urquhart

Tri klimatické pásma

V spodnej časti pôvodnej ťažobnej jamy na kaolín sú dva kryté biómy. V tropickom bióme sa udržiavajú podmienky – teplota a vlhkosť – ako v trópoch. Na vytvorenie takýchto podmienok s vysokou vlhkosťou sa používa recyklovaná dažďová voda. Plocha biómu pokrýva 1,56 ha pôdy (dĺžka 200 m, najväčšia šírka 100 m, výška 55 m). Je určený pre tropické rastliny a nájdete tu banánovníky, kávovníky, kaučukovník i obrie bambusy. Bióm so subtropickými podmienkami, stredomorskou klímou, zahŕňa 0,654 ha pôdy (dĺžka 135 m, najväčšia šírka 65 m, výška 35 m) a pestujú sa v ňom rastliny z mierneho a suchého podnebia, ako sú olivy a vinič. Vonkajší bióm predstavuje mierne pásma našej zemegule s rastlinami ako čajovník, levanduľa, chmeľ, konopa a slnečnica. Vo všetkých výstavných priestoroch postupne pribúdajú rastliny z celého sveta. Celý komplex získava energiu z veterných turbín v Cornwalle a v posledných rokoch aj z geotermálnej elektrárne. V roku 1981 využila televízia BBC lom ako kulisu pre povrch planéty Magrathea v televíznom seriáli Stopárov sprievodca po Galaxii. Od novembra 2009 je väčšia časť areálu prístupná aj prostredníctvom Google Street View.

Oceľ a termoplast

Základ konštrukcie krytých biómov tvoria oceľové rúrky, medzi ktorými sa nachádzajú vankúše z termoplastu ETFE (etylén-tetrafluóretylén). Sklo nebolo možné použiť kvôli jeho váhe a potenciálnemu riziku zrútenia kupoly. Fólia utesnená okolo obvodu má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a väčšina nečistôt sa z nej umyje dažďom. Aj keď je náchylná na prerezanie, ľahko sa dá opraviť páskou ETFE. Konštrukcia kupol je samonosná, bez vnútorných podpier. Príťažlivosť areálu zvyšuje kľukatá cesta prechádzajúca areálom, z ktorej sú výhľady do dvoch biómov, zrekultivovaná pôda bývalého lomu so záhradami a zeleninovými hriadkami a sochami, ako sú socha obrej včely či robota vytvoreného zo starých elektrospotrebičov. Areál mal po otvorení rozlohu 12 ha. V septembri 2005 pribudla v areáli aj budova školiaceho zariadenia. Project Eden sa zameriava na environmentálne vzdelávanie so zameraním na vzájomné vzťahy a závislosti medzi rastlinami a ľuďmi.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 05/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Rado Mlýnek