- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Zamestnania zajtrajška

Foto Pixabay

Je nepochybné, že určitý počet pracovných miest zmizne v dôsledku automatizácie, ale je tu aj dobrá správa – nové technológie vytvoria aj veľa nových povolaní.

V súvislosti s umelou inteligenciou, robotmi a automatizovanými procesmi sa často vynárajú obavy, že ľudia môžu prísť o svoju prácu. Podľa štúdie Oxfordskej univerzity by sa okolo 47 % v súčasnosti existujúcich pracovných miest mohlo v nasledujúcich 15 rokoch automatizovať. Analytik údajov, vedec v oblasti strojového učenia, odborníci na automatizáciu procesov a odborníci v oblasti digitálneho marketingu – to všetko sú pracovné úlohy, s ktorými sa v nasledujúcich desaťročiach budeme stretávať oveľa častejšie. No vzniknú aj úplne nové pozície, ktoré v súčasnosti ešte vôbec neexistujú alebo sú veľmi zriedkavé. Nasledujúci zoznam obsahuje niektoré z nich.

Architekt rozšírenej reality

Projektovanie budov a miest sa v období automatizácie s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi významne zmení. Vďaka rozšírenej realite (augmented reality – AR) sa nájdu zaujímavé spôsoby, ako integrovať virtuálne prvky do reálnych prostredí. Už v súčasnosti dizajnéri používajú rozšírenú realitu na zobrazenie kompletnej práce ešte pred dokončením stavby. Využíva sa na to návrhársky nástroj Morpholio AR Sketchwalk a inteligentná prilba DAQRI. No postupne, ako bude AR napredovať, naše mestá, kancelárie a domácnosti sa stanú úžasnou kombináciou virtuálnych a skutočných prvkov. Tá bude siahať od AR sôch až po funkčnejšiu integráciu poskytujúcu nové spôsoby interakcie s naším okolím. A kto bude tieto AR konštrukcie navrhovať? Budú to, samozrejme, AR architekti.

Analytik inteligentného mesta

Foto Iron Ox

Je isté, že automatizácia bude znamenať inteligentnejšie mestá. A neustály tok údajov týkajúcich sa majetku miest, ich obyvateľov aj vonkajších faktorov, ako je napríklad počasie, bude treba spravovať, analyzovať a udržiavať, aby sa dali čo najužitočnejšie využiť. A netreba zabúdať ani na neustále hroziace počítačové útoky, ktoré by mohli v okamihu všetko zabrzdiť. Preto budú hrať analytici inteligentného mesta zásadnú úlohu pri zabezpečovaní bezproblémového fungovania našich budúcich miest. Táto pozícia existuje už v súčasnosti, ale len v obmedzenej miere. V inteligentných mestách budúcnosti bude jej dôležitosť rásť.

Mestské farmárčenie

Kým v roku 1820 viac ako polovica obyvateľov USA žila a pracovala na farmách, v súčasnosti je tento podiel menej ako 2 %, lebo veľa ľudí sa presťahovalo do miest. Do nich farmárčenie preniká v podobe mestského poľnohospodárstva. Pôdy vhodnej na obrábanie však v mestách veľa nie je, a tak rastie záujem o miesta, ako sú strechy, sklady či podzemné bunkre. Hydroponický systém nazývaný aj kultúra hlbokej vody, kde rastliny usadené v plastových kužeľoch plávajú ako plte vo vodnej miske, pričom ich korene sú ponorené do vody bohatej na živiny, umožňuje dokonale kontrolovať podmienky pestovania širokej škály rastlín. Ako príklad sa dá spomenúť spoločnosť Iron Ox, založená bývalými inžiniermi zo spoločnosti Google. Hoci časť fyzickej práce sa im podarilo zautomatizovať, je to neustále rastúce odvetvie.

Foto Bao Lab

Komunikátor

Je to veľmi všeobecný pojem, preto si ho treba trochu objasniť. Zoberme si napríklad bankovníctvo. Keďže v posledných rokoch narastá počet bankomatov, dalo by sa predpokladať, že počet pracovníkov pri priehradkách v bankách sa znižuje. V skutočnosti sa však dopyt po nich zvýšil. Títo pracovníci sa totiž stali súčasťou tzv. vzťahového bankovníctva (relationship banking). Ich úlohou je nadväzovať vzťahy so zákazníkmi a predstavovať im ďalšie bankové služby, ako sú kreditné karty, pôžičky a investičné produkty. Podobné je to aj v ostatných odvetviach. Schopnosť efektívne komunikovať bola dôležitá vždy. Postupne však čoraz viac bežných pracovných úloh preberajú stroje a význam tejto zručnosti bude narastať. Je to vynikajúca ukážka toho, ako stroje a ľudia môžu na pracovisku vzájomne interagovať. Samozrejme, bude treba vedieť zaobchádzať s oboma – s ľuďmi aj so strojmi.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk