- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Zastaví vedkyňa bioinváziu?

Na súťaži Intel International Science and Engineering Fair výborne obstáli v silnej konkurencii 1 700 mladých vedcov zo 77 krajín celého sveta aj slovenskí študenti.

Slovenská reprezentácia v zložení Ivan Grega z Evanjelického gymnázia Jana Amosa Komenského v Košiciach s projektom Magnetické nanočastice a ich využitie v biomedicínskych aplikáciách a Jana Čorňáková z Gymnázia a ZŠ sv. Mikuláša v Prešove s projektom Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom sa zúčastnili najväčšej súťaže študentov – bádateľov na svete. Janka dokonca získala štvrté miesto v kategórii Rastlinné vedy. Obaja sa na súťaž dostali ako víťazi jednej z kategórií jesennej súťaže Festival vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET.

Mladučkí slovenskí vedci uspeli na súťaži Intel ISEF.
Mladučkí slovenskí vedci uspeli na súťaži Intel ISEF.

Záchrana zemiakov na obzore

Jana Čorňáková si vo svojej práci dala za cieľ zhodnotiť vplyv rozličných koncentrácií tanínu, látky nachádzajúcej sa okrem iného aj v červenom víne, na háďatko zemiakové (Globodera pallida). Ide o nebezpečného parazita, ktorý spôsobuje veľké škody predovšetkým v koreňovom systéme zemiakov a je schopný zničiť celú úrodu. V experimente mimo živého organizmu v skúmavke aj v živom organizme Janka dokázala, že tanín potláča liahnutie vajíčok háďatka a mohol by byť vhodným prostriedkom na redukciu tohto parazita.

Šetrenie nákladov boduje

Celkovým víťazom sa stal 18-ročný Han Jie (Austin) Wang z kanadského Vancouveru. Cenu získal za identifikovanie špecifického génu v geneticky upravenej baktérii E. coli. Tá umožňuje vytvárať vďaka premene organického odpadu elektrickú energiu oveľa efektívnejšie a nové mikrobiologické palivové články sú výrazne lacnejšie. Najmladším oceneným bol iba 15-ročný Syamantak Payra z Texasu. Cenu získal za vývoj nízkonákladovej elektronickej ortézy kolena, ktorá pomáha pacientom s oslabenou nohou kráčať prirodzenejšie. V rovnakej kategórii získala druhú cenu len 17-ročná Kathy Liu zo Salt Lake City. Podarilo sa jej vyvinúť alternatívny komponent batérie, významne zlepšujúci jej výkon a bezpečnosť. Nová nabíjateľná batéria je menšia, ľahšia a bezpečnejšia, pretože pri jej používaní nehrozí požiar ako pri lítiovo-iónových batériách, používaných v mobilných telefónoch alebo fotoaparátoch.

R

Foto Intel, AMAVIET