- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Železný drak

Rekonštrukcia skeletu Ferrodraco lentoni, ilustrácia Adele H. Pentlandová/SUT

Pterosaury boli prvé lietajúce stavovce. Niektoré s rozpätím krídel väčším ako 9 metrov a výškou porovnateľnou so súčasnou žirafou boli najväčšie lietajúce živočíchy všetkých čias. Od neskorého triasu až po koniec kriedy sa rozšírili na všetky kontinenty, ale kvôli krehkosti ich skeletu sa fosílny nález pterosaurov obmedzuje na fragmentárne zvyšky. V roku 2017 sa však v austrálskom Queenslande podarilo objaviť fosilizované zvyšky v takom stave a množstve, že ide o najkompletnejšieho pterosaura, aký sa kedy v Austrálii našiel. Nasledujúci výskum potvrdil, že ide o nález starý približne 96 miliónov rokov.

Ilustrácia Adele H. Pentlandová/SUT

Fosíliu pomenovali Ferrodraco lentoni, čo by sa dalo preložiť ako Lentonov železný drak (názov druhu lentoni je pocta bývalému starostovi vo Winton Shire Grahamovi Lentonovi). Nová fosília zahŕňa časti hornej a dolnej čeľuste, päť čiastkových kostí krku, časti oboch krídel a veľa zubov. Rozpätie krídla železného draka bolo približne 4 metre, pričom lebka pravdepodobne dosahovala dĺžku 60 cm. Zdá sa, že Ferrodraco lentoni bol s najväčšou pravdepodobnosťou najlepší letecký predátor vo svojom ekosystéme, ktorý pravdepodobne jedol najmä ryby. Vďaka nálezu a výskumu železného draka sa začína potvrdzovať hypotéza paleontológov, že pterosaury, súhrnne známe ako ornitocheiridy, mohli ľahko lietať cez oceány a rozptyľovať sa medzi kontinentmi. Ferrodraco lentoni totiž prekvapivo vykazuje veľkú podobnosť a vzťahy s podobne starými pterosaurami z Anglicka a Južnej Ameriky.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.