- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Zmätená voda

Ilustračné foto Pexels/Kristoffer Brink Jonsson

Kvapaliny sa ochladzovaním zvyčajne stávajú hustejšími. Sladká voda je však najhustejšia pri 4 °C, a keď chladne ďalej, stáva sa menej hustou a stúpa. Ľadové stĺpce ponorené v tekutej vode sa tak môžu topiť do troch rôznych tvarov podľa teploty vody. Matematik z Newyorskej univerzity Leif Ristroph a jeho kolegovia ponárali ľadové cylindre dlhé 30 centimetrov do nádrží s vodou pri teplotách od 2 do 10 °C. Takmer všetky zistenia boli prekvapujúce, uviedol L. Ristroph.
Ľad sa roztopil do hladkých, nadol smerujúcich ostňov, ak bol ponorený do vody s teplotou nižšou ako 5 °C. Studená voda blízko ľadu sa udržala na hladine, pretože bola menej hustá než zvyšok vody v nádrži. Prúd smerujúci nahor priťahoval teplejšiu vodu bližšie k základni ľadu, čo spôsobovalo, že tá sa topila rýchlejšie než vršok. Opak nastal pri teplotách nad 7 °C: ľad vytvoril nahor smerujúci osteň. Chladnejšia voda v blízkosti ľadu bola hustejšia než okolitá voda a potápala sa, vytláčala teplejšiu vodu navrch ľadu a ten sa topil rýchlejšie než spodok. Medzi 5 a 7 °C sa ľad roztopil do vrúbkovaných stĺpcov. Skrátka, voda je zmätená, hovorí L. Ristroph: vytvára rôzne vrstvy, z ktorých niektoré zvyknú stúpať a iné sa potopia, čo záleží na ich hustote. Napokon sa usporadúva do špirál alebo vírov tekutiny, ktorá vyrezáva do ľadu zvláštne záhyby.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.