- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Esemesky za milión

Kým ešte nedávno mobilní operátori ponúkali paušály so stovkami SMS správ mesačne, v súčasnosti väčšina predplatených programov zahŕňa ich neobmedzený počet. Ako je to možné a aké nečakané skutočnosti sa skrývajú za SMS správami?

Posielanie klasických SMS správ bolo každodenným štandardom pred rozšírením ľahko dostupného internetu v mobilných telefónoch. Určite si spomeniete na márne snahy vtesnať celú správu do obmedzeného počtu znakov. Každý vymýšľal iné techniky, či už písanie slov bez medzier, každé slovo začínajúce sa veľkým písmenom alebo skratky slov, ktoré prijímateľ musel veľmi dlho lúštiť.
Mobilní operátori sa určite tešili popularite SMS správ, pričom cena za jednu správu sa postupom času znižovala. V roku 2010, v čase najväčšej slávy SMS správ, ich bolo celosvetovo zaslaných 6,1 trilióna, čo je takmer 200-tisíc správ za sekundu.

Využitie mobilného signálu

SMS je skratka z anglického Short Message Service, teda služba krátkych správ. Prvá esemeska bola poslaná 3. decembra 1992, keď testovací inžinier spoločnosti Sema Group Neil Papworth zaslal pomocou počítača prianie k Vianociam svojmu kolegovi na mobilný telefón. Prvé náčrty možnosti posielania správ pomocou telefónneho signálu však prišli už v roku 1984. Za nápadom sa skrývalo práve plné využitie už existujúceho mobilného signálu.
Keď sa snažíte niekomu zatelefonovať, mobilný operátor musí poznať polohu vášho telefónu a taktiež polohu prijímateľa hovoru. Signál sa nemôže iba tak poslať na všetky strany, dúfajúc, že natrafí na cieľové mobilné zariadenie. Preto každý mobilný telefón v istých pravidelných intervaloch zasiela operátorovi informácie o polohe a iné potrebné údaje pre správne a rýchle fungovanie. Interval môže byť napríklad 30 sekúnd. Občas ho dokážete aj počuť, keď je mobil položený v tesnej blízkosti starších reproduktorov, ktoré signál zachytia, ale nevedia správne interpretovať. Vtedy prichádza iba známy zvuk rušenia signálu.

160 znakov

Foto Pixabay

Nie v každom intervale sa musia prenášať všetky informácie a tak v rámci signálu ostane nevyužitý priestor. Toho si boli vedomí aj inžinieri prvých mobilných zariadení. Maximálnu dĺžku textu pre prenos určili na 160 znakov, ak použijete iba základné znaky. Týchto 160 znakov sa skomprimuje na veľkosť 140 bytov (140 b = 0,14 kB) a pridá k štandardne posielanému signálu v najbližšom voľnom intervale. Pokiaľ sa rozpíšete a esemeska je dlhšia, prípadne použijete neštandardné znaky, správa sa rozdelí a pošle v rámci viacerých intervalových signálov. Preto ste určite zažili situáciu, keď telefón nie a nie ukázať správu ako odoslanú. Mohlo ísť o dlhšiu rozdelenú správu. Daný signál sa kvôli odchádzajúcej SMS správe nikdy skôr neodošle, ale správa musí počkať na najbližší voľný signál.

Spoplatnenie

Intervalový signál by sa zasielal tak či tak v jeho plnej veľkosti, či už s plným využitím alebo nie. To znamená, že za celé tie roky posielania desiatok miliónov esemesiek to mobilných operátorov nestálo absolútne nič navyše.
Cena jednej SMS správy je aj v súčasnosti v rámci predplatených kreditov v priemere 5 centov. Jej veľkosť na dáta je spomínaných 0,14 kB. Operátori ponúkajú aj mnohé dátové internetové balíčky, štandardne 2 eurá za 1 GB dát.
Vráťme sa však k SMS správe, pri ktorej zaslanie 0,14 kB dát stojí 5 centov. Keď si tento objem dát a cenu prepočítame na cenu za 1 GB, zistíme, že SMS správa sa poslala akoby internetom, za ktorý platíme 357 142 eur za prenos 1 GB dát, zatiaľ čo to operátora nestojí nič navyše v porovnaní s tým, keby sme mobil celý deň nechali ležať na pokoji.

Text a foto Stanislav Griguš
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Videá autora nájdete na YouTube kanáli bit.ly/ToAkoPreco.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.