- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Neviditeľný dotykový zámok

V starých filmoch s kriminálnou zápletkou sa často vyskytujú zlodeji – vo vtedajšom policajnom slangu nazývaní kasári –, ktorí sa špecializujú na vykrádanie cenností uložených v trezoroch v bytoch zámožných občanov.

Typickým pracovným nástrojom kasárov bol veľký zväzok rôznych kľúčov či pakľúčov, pomocou ktorých sa kasár snažil trezor či pancierovú pokladňu otvoriť. Ochrana trezorov pred ich nepovolaným otvorením sa postupne zdokonaľovala a zámky súčasných trezorov sa zväčša odblokujú správnym kódom na tlačidlovej klávesnici.
Ak sa však do praxe dostane inovatívne technické riešenie tlačidlovej klávesnice, ktoré navrhol tím švajčiarskych vedcov, potenciálny zlodej nebude len dumať, aký by mohol byť správny kód na otvorenie trezora, ale bude mať problém klávesnicu na trezore vôbec nájsť.
Technické riešenie vychádza z myšlienky, s ktorou prišla Evgeniia Gilshteinová, vedecká pracovníčka laboratória tenkých vrstiev švajčiarskeho Federálneho ústavu pre materiálové vedy a technológiu (známeho pod skratkou EMPA) v Dübendorfe. Tá prišla s myšlienkou použiť ako nosič klávesnice priehľadnú polymérovú fóliu.
V laboratóriu sa už pred nejakým časom podarilo naniesť špeciálnou tlačiarňou elektronické obvody a snímače. V spolupráci s Ústavom Paula Scherrera a Federálnym polytechnickým inštitútom v Lausanne boli v rámci projektu FOXIP vytlačené na papierové a PET fólie obvody aj tenkovrstvové tranzistory na báze vodivých oxidov kovov. Na ich nanášanie špeciálnou tlačiarňou použil tím transparentné vodivé oxidy kovu. Ďalšími technologickými procesmi sa vytlačené obvody zneviditeľnili. Plôšky so snímačmi sa ľudským okom nedajú odhaliť a dajú sa umiestniť na ľubovoľných miestach a celú fóliovú klávesnicu možno tiež umiestniť na ľubovoľné miesto na povrchu trezora, napríklad na závese dverí.
Ak to zhrnieme, tak potenciálny lupič musí najprv v podstate neviditeľnú fóliu odhaliť a potom ju opatrne končekmi prstov oťukávať, aby našiel snímače, teda tlačidlá. A aj keď by ich postupne odhalil, netuší, koľko ich je a v akom poradí má náhodne rozhádzané snímače stláčať. Podľa E. Gilshteinovej sa inovatívne kódovacie fólie dajú umiestniť napríklad na sklené tabule alebo na zaoblené kľučky dverí. Elektronické obvody fólie sú, pochopiteľne, napojené na displej indikujúci správnosť či nesprávnosť vloženého kódu.

RM, foto EMPA

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.