- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Svedectvo kostí a tradícií

Rozsiahly výskum objasnil počiatky používania pôvodom európskych koní autochtónnymi obyvateľmi Severnej Ameriky.

Petroglyf koňa a jazdca z náleziska Tolar v okrese Sweetwater v štáte Wyoming. Pravdepodobne ho vytvorili predkovia súčasných Komančov alebo Šošonov, foto Pat Doak.

Obraz Indiánov z územia súčasných Spojených štátov amerických je v kolektívnej predstavivosti novodobých Európanov nezmazateľne zapísaný v podobe odvážnych lovcov a bojovníkov, ktorí majstrovsky ovládali rýchle kone. Je to najmä vďaka mayovkám a iným knihám, ktorých dej sa odohráva na divokom západe, ako aj ich filmovým spracovaniam či klasickým obrazom indiánskych postáv v scenároch filmových westernov.
V zásade je to pravdivé – indiánske kmene na Veľkých planinách západne od rieky Mississippi a v povodí rieky Missouri, celej oblasti Skalnatých vrchov aj na väčšine územia terajších štátov USA pri mexickej hranici skutočne vynikali v umení jazdy na koňoch. Kone sa však v novoveku dostali do Nového sveta až s Európanmi na začiatku 16. storočia. Kmene z prérií sa však učili rýchlo. Kone získavali kúpou, no najmä odchytom tých zdivených, ktoré utiekli mexickým Španielom. Indiáni si rýchlo uvedomili výhody koní pri love či v boji a najneskôr v 17. storočí si ich už plne osvojili.

Ľudia ako rozhodujúci faktor

Vzťah Indiánov ku koňom bol a je celoživotne intímny a hlboký, ako ukazuje aj táto staršia príslušníčka kmeňa východných Čerokíjov, foto Sacred Way Sanctuary

V skutočnosti to neboli prvé kone v Novom svete. Kedysi v ňom žili vlastné druhy tvorov z čeľade koňovitých (Equidae), ktoré sa tam zrejme rozšírili z Eurázie cez suchozemský most občas preklenujúci Beringovu úžinu medzi Čukotkou a Aljaškou. Všetky tieto druhy však vymizli približne v období, keď Nový svet v širšom rozsahu začali osídľovať ľudia. Stalo sa to v závere poslednej ľadovej doby a vedci naďalej diskutujú o príčine či príčinách. Sprvoti sa uvažovalo najmä o drsnej klíme ľadovej doby, lenže americké koňovité úspešne prežili viacero ľadových dôb. Čo sa zmenilo?
Očividne to bola prítomnosť ľudí v Novom svete, takže sa logicky vynorila hypotéza predkladaná v podobných prípadoch vymiznutia veľkých zvierat (megafauny) inde vo svete – vyhubili ich ľudia nadmerným lovom. Uvažovalo sa aj o anomálnom zhoršení klímy po dopade jadra kométy na zemský povrch približne v tom istom období. Pravdepodobne išlo o súbeh všetkých spomenutých príčin, lebo z americkej megafauny vtedy vymizli nielen koňovité zvieratá.
Nech už to bolo akokoľvek, kone v Novom svete v čase príchodu Európanov nežili a pôvodní Američania pri obrane pred zámorskými votrelcami nedisponovali kavalériou. To sa tragicky podpísalo aj na páde veľkých indiánskych ríš, ako boli Aztécka a Inkská. Predovšetkým v prípade Inkov sa stávalo, že desiatky či stovky španielskych jazdcov porážali aj mnohotisícové pešie armády amerických pôvodných obyvateľov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Zdeněk Urban