- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Ťažký život v mrazničke

Lipophrys pholis, foto wikipédia/ Gilles San Martin, CC BY-SA 3.0

Antarktické ryby sa počas milénií adaptovali na prežívanie v mrazivých teplotách Južného oceánu. Podľa vedcov však v dôsledku toho stratili schopnosť rásť rýchlosťou, akú majú ich príbuzné v teplejších vodách, a to aj vtedy, keď ich premiestnime do vody rovnakej teploty.
Výskum vedcov z Plymouthskej univerzity a Britského antarktického prieskumu sa zameral na dva druhy – Harpagifer antarcticus a Lipophyrs pholis. Antarktické ryby spotrebovali približne o 20 % menej potravy ako druhy z miernych vôd a rástli približne o polovicu pomalšie, aj keď sa oba ekologicky podobné druhy držali v rovnakej teplote vody. Ukázalo sa, že ryby žijúce v antarktickej vode výrazne zvýšili množstvo bunkových mechanizmov tvorby bielkovín – no ešte vždy nedokážu tvoriť bielkoviny rovnakou rýchlosťou ako druhy z teplejších vôd – zatiaľ čo rýchlosť, akou polárne ryby a ryby z mierneho pásma rozkladajú bielkoviny, je veľmi podobná. Znamená to, že antarktickým rybám sa drasticky znížila schopnosť premieňať nové bielkoviny na fyzický rast. Podľa vedcov bola znížená schopnosť rásť evolučným kompromisom rýb za schopnosť prežiť v polárnych vodách.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.