3D tlačiareň postaví domček vrstvu po vrstve. Stavba z hliny a slamy vyšla na 48 eur

Minulý rok bola predstavená rozmerná 3D tlačiareň Big Delta, ktorá mala umožniť zhotoviť 3D tlačou domčeky z lacných stavebných materiálov, ako je napr. íl či bahno. Teraz talianska spoločnosť WASP (World’s Advanced Saving Project) dokončuje stavbu príbytku, ktorá stála len 48 eur.

Samozrejme, ide o veľmi jednoduchú stavbu pozostávajúcu v podstate len zo stien, dverí a strechy, kam sa môžu uchýliť napr. utečenci alebo obete prírodnej katastrofy, pre ktorých strecha nad hlavou znamená rozdiel medzi .životom a smrťou.

3D tlačený domček WASP je vysoký 270 cm a má priemer 5 m, konštrukcia je prevažne z hliny a slamy s trochou pridaného vápna. Skladá sa zo 135 vrstiev, pričom zhotovenie každej trvalo asi 20 minút. Jedna vrstva obsahuje slušných 300 kg materiálu. WASP tvrdí, že 3D tlač domčeka zvládla tlačiareň s dvojčlenným obslužným personálom.

Na stavbu boli potrebné 2 kubíky vody a 200 kWh elektrickej energie. K tomu treba pripočítať náklady na benzín, slamu a pod., čo dovedna činí zmienených 48 eur (táto suma nezahŕňa nijaké platby pre zapojených pracovníkov). Na stavbe treba ešte zhotoviť dvere a pridať strechu, čím jej výška narastie na 4 m. WASP chce v budúcnosti experimentovať aj s ďalšími materiálmi a technikami.

V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk