Absolútni šampióni

V októbri sa uzatvorila registrácia nového ročníka súťaže FIRST LEGO League, ktorú pred 20 rokmi založil americký inžinier a podnikateľ Dean Kamen, vynálezca vozíka značky Segway. Chcel podporiť vzdelávanie detí hravou formou v oblasti prírodných a technických vied.

FIRST LEGO League (FLL) je medzinárodná súťaž pre študentov základných a stredných škôl, v ktorej súťažia tímy detí vo veku 9 až 16 rokov. V súčasnosti sa už prihlásené tímy pripravujú na ďalší ročník súťaže, ktorého hlavnou témou je INTO ORBITSM – Život a cestovanie vo vesmíre. Účastníkom bude aj v tomto ročníku tím TalentumSAP z Košíc, ktorý sa v predchádzajúcich súťažiach FLL prebojoval už štyrikrát až do celosvetového finále. V minulom roku napokon získali aj titul absolútneho šampióna. Uspeli tak medzi celkovo viac ako 280 000 účastníkmi a 35 000 tímami z celého sveta.

Estónska radosť

Družstvo TalentumSAP v ročníku 2017 – 2018 tvorili: Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta

Svetové finále sa konalo v estónskom Tallinne za účasti 98 tímov. Košický TalentumSAP ich všetky prevýšil hlavne svojím výskumným projektom SafeFlow na detekciu prasklín v plastových rúrach. SafeFlow sa skladá z meracieho prístroja a plastovej rúry vybavenej odporovými vláknami. V prípade, že rúra praskne, nastane zmena odporu vo vláknach. Tým sa zistí chyba. Program odošle SMS správu na dispečing pomocou GSM modulu. Keďže každá vodovodná rúra má svoje jedinečné ID číslo, pomocou neho vie dispečer presne lokalizovať poruchu.
Bolo pre mňa vzrušujúce vidieť, ako sa môj nápad výskumného projektu SafeFlow dostáva zo štádia študentskej práce postupne až do štádia tvorby priemyselného vzoru. Pričom ohodnotenie v rôznych kolách FLL prinášalo stále nové a nové inšpiratívne nápady, uviedol člen tímu Oliver Davitko. Trénerka a mentorka tímu Angelika Haneszová dodala, že SafeFlow bol vyzdvihnutý ako skutočne výnimočný. Vynikajúco nám vyšli i aktivity v kategórii Design a Teamwork. Pri našom stánku sa vystriedal celý rad porotcov, ktorí chceli zblízka vidieť konštrukciu nášho robota. Nie je to po prvýkrát, čo konštrukčné riešenie a programové ovládanie odborníci hodnotili veľmi vysoko. No aj tentoraz sme upútali pozornosť jedinečnými riešeniami a originálnym myslením. Tušili sme, že by sme nejakú cenu mohli vyhrať, bolo to však neuveriteľné, že sme sa stali celkovými víťazmi. Splnil sa náš tajný sen.

Pri tejto súťaži je veľmi dôležitý tímový duch. Členovia tímu sa počas náročných príprav spoznávajú navzájom i sami seba. A hoci kvalifikačné kolá na ceste do Tallinu boli veľmi tvrdé, účasť na svetovom finále stála za to. Okrem odborných skúseností sme získali aj množstvo nových priateľov z rôznych krajín sveta. S nemeckým tímom bricksapplied sme už aj cestu do Tallinnu plánovali spoločne, bývali sme v jednom hoteli, spolu sme spoznávali mesto a po súťaži sme si stihli zahrať aj futbal, dodal ďalší člen tímu Ján Pavol Luby. Okrem výskumného projektu a tímovej spolupráce musia účastníci zvládnuť aj súťaž v dvoch ďalších kategóriách – Robot Game a Robot Design. Preukazujú pritom neuveriteľnú všestrannosť, a preto je len otázkou času, či sa ich záľuba v IT pretaví aj do uplatnenia sa v ich budúcom zamestnaní po skončení školy.
Sylvia Práznovská
koordinátorka FLL Slovensko

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.