Astronomické kalendárium

Každý rok v októbri Zem prechádza prúdom prachových úlomkov zanechaných Halleyho kométou. Častice, ktoré zhoria v atmosfére Zeme, môžeme pozorovať ako meteorický roj Orionidy.

Októbrové noci nám spestria dva meteorické roje, a to Drakonidy a Orionidy. k nim sa v noci 5. a 6. októbra, svojím priblížením, až takmer splynutím, pridajú aj Mars a Venuša.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je v októbri krátko pozorovateľný koncom mesiaca na skorej rannej oblohe tesne pred východom Slnka. Venuša zotrváva v úlohe Zorničky. Počas celého októbra ju môžeme vidieť v skorých ranných hodinách až do východu Slnka. Mars, podobne ako Venušu, môžeme vidieť pred východom Slnka. Jupiter môžeme pozorovať len počas prvých októbrových dní tesne po západe Slnka. Zvyšok mesiaca zostáva nepozorovateľný. Saturn nám ponúka o čosi lepšie možnosti, a to taktiež počas prvých októbrových večerov, keď zostane na oblohe ešte tri hodiny po západe Slnka. Takto tesne po západe Slnka ho na okamih môžeme vidieť na západnom obzore počas celého mesiaca. Časovo najlepšie pozorovacie možnosti nám však aj tento mesiac ponúkne Urán a Neptún, môžeme ich pomocou ďalekohľadu vidieť takmer celú noc.

Venuša a Mars takmer splynú

Začiatkom mesiaca, 6. októbra, nájdeme v súhvezdí Rýb Urán 4º severne od Mesiaca a 8. októbra bude Merkúr v hornej konjukncii so Slnkom, čo nám ponúkne najvhodnejší okamih na jeho pozorovanie. Venušu môžeme vidieť 18. októbra vzdialenú od Mesiaca len 2º. Toto spojenie uvidíme v súhvezdí Panny na skorej rannej oblohe. Do opozície so Slnkom sa 19. a 30. októbra dostane Urán. Zaujímavý pohľad nám poskytnú Venuša s Marsom. Po celý mesiac sa budú držať pri sebe, pričom 5. a 6. októbra takmer splynú do jedného bodu.

Kométy a roje

Na oblohe je ešte aktuálnou kométou C/2015 V2 Johnson, ktorá však naďalej slabne a svojou jasnosťou sa šplhá za deviatu magnitúdu. Ešte o čosi slabšou kométou je kométa C/2017 O1 a kométa 24P/Schaumasse.

Drakonidy a  Orionidy

Drakonidy sú aktívne len niekoľko nocí – od 6. do 10. októbra s maximom 8. októbra. Orionidy však môžeme vidieť na oblohe od 2. októbra až do 7. novembra. Drakonidy nie sú veľmi bohatým rojom. Odhadovaný počet meteorov za hodinu sa vyšplhal len na číslo 10. Ide o úlomky kométy 21P Giacobini-Zinner objavenej v roku 1900, preto sa niekedy v literatúre uvádzajú aj pod názvom Giacobinidy. Jej obežná doba je 6,6roka. Drakonidy sa od ostatných rojov odlišujú v tom, že na rozdiel od väčšiny z nich nie sú najlepšie pozorovateľné v skorých ranných hodinách, ale večer. Mesiac nám však tento rok sťaží podmienky na ich pozorovanie. Materským súhvezdím je súhvezdie Draka, ale môžeme ich vidieť kdekoľvek na oblohe. Orionidy sú priemerným meteorickým rojom produkujúcim približne 20 meteorov za hodinu. Sú tvorené úlomkami z Halleyho kométy, ktorá je pozorovaná odpradávna. Maximum tohto roja pripadá na noc 21. a ranné hodiny 22. októbra. Radiantom tohto roja je súhvezdie Orion, vidieť ich však môžeme kdekoľvek na tmavej nočnej oblohe. V tomto prípade bude Mesiac dva dni po nove a zapadne krátko po Slnku, čím nám nebude rušiť pozorovanie meteorov.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ilustrácia Marcela Pekarčíková

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.