Astronomické kalendárium (apríl 2022)

V apríli na oblohe už dominujú jarné súhvezdia. Na juhu môžeme vidieť súhvezdie Lev, pod ním sa nachádza Panna s najjasnejšou hviezdou Spika. Aprílová obloha bude výnimočná aj dvoma meteorickými rojmi, ktorými sú Lyridy a Eta Aquaridy.

Smerom na západ tiež vidíme žiariť dvojicu hviezd Castor a Pollux v Blížencoch. Na juhovýchod od Leva sa vrátime k hviezde Arktúr. Veľká medvedica so známym asterizmom Veľký voz sa nachádza takmer v nadhlavníku a je dole hlavou.

V apríli po dlhom čase opäť privítame súhvezdia jarnej oblohy. V noci z 22. na 23. apríla si vychutnáme maximum meteorického roja Lyridy – v sprievode krásnej centrálnej časti Mliečnej cesty. Na začiatku apríla zasa nadránom uvidíme pekné konjunkcie planét Venuša, Saturn a Mars. Na fotografii je jarný oblúk Mliečnej cesty v slovenských horách – Nízke Tatry, foto Tomáš Slovinský.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr sa pre pozemských pozorovateľov presúva na večernú oblohu, na jeho pozorovanie si však budeme musieť počkať – prvú polovicu mesiaca je tak blízko pri Slnku, že pre nás bude nepozorovateľný. Situácia sa začne zlepšovať až v druhej polovici apríla, keď ho budeme môcť vidieť nad západným obzorom. Venuša je naďalej počas celého mesiaca pozorovateľná ako Zornička na rannej oblohe pred východom Slnka. Každým dňom vyjde nad obzor o čosi skôr, a tak si jej prítomnosť na oblohe budeme môcť vychutnať o čosi dlhšie. Okrem nej nájdeme na rannej oblohe aj ďalšie planéty.
Mars nám podobne ako Venuša bude počas celého mesiaca spríjemňovať rána. K tejto dvojici sa pridá aj planéta Saturn a 5. apríla budú pri sebe najbližšie – trojuholník s Venušou, Marsom a Saturnom bude nádherným úkazom. Neskôr sa trojica planét bude od seba vzďaľovať, Mars však naďalej nájdeme na rannej oblohe medzi Venušou a Saturnom. 26. apríla sa k nim pridá aj Mesiac. Jupiter postupne dopĺňa ranné pozorovanie planét. K trojici Venuša, Mars a Saturn sa pridá ako posledný. Postupom dní však bude vychádzať skôr a posledný deň v mesiaci vyjde nad obzor takmer spoločne s Venušou. Na prelome apríla a mája bude pri sebe táto dvojica najbližšie.
Saturn bude vychádzať čoraz skôr, čím sa zároveň bude vzďaľovať od Marsu, Venuše a Jupitera. Na záver apríla ho uvidíme už po tretej hodine v noci. Urán môžeme na začiatku mesiaca pozorovať na večernej oblohe – nájdeme ho po západe Slnka nad západným obzorom. Každým dňom zapadá skôr, čím sa pomaly približuje k Slnku, až sa na konci mesiaca pre nás stáva nepozorovateľným. Na jeho ďalšie pozorovanie si budeme musieť počkať až do druhej polovice mája. Neptún sa začne objavovať na rannej oblohe pred východom Slnka. Najlepšie možnosti na jeho pozorovanie nastanú na záver mesiaca, keď vyjde po štvrtej hodine ráno. Na jeho pozorovanie si vezmime aspoň malý ďalekohľad.

Meteorické roje

Od 16. do 26. apríla môžeme na nočnej oblohe pozorovať meteorický roj Lyridy. Maximum dosiahnu v noci z 22. na 23. apríla okolo ôsmej hodiny večer – v tomto čase však bude radiant nízko nad obzorom. Tento roj zvykne poskytovať najlepšie pozorovacie možnosti nad ránom, vtedy radiant v súhvezdí Lýra vystúpi vysoko nad obzor. Pozorovanie v skorých ranných hodinách však bude tento rok rušené jasom Mesiaca. Počet meteorov za hodinu sa pohybuje okolo čísla 15. Tieto meteory niekedy produkujú stopy plynu, ktoré môžu na oblohe zotrvať aj niekoľko sekúnd. Lyridy sa považujú za najstaršie pozorovaný meteorický roj a sú pozostatkom kométy C/1861 G1 Thatcher, ktorej obeh okolo Slnka trvá 415 rokov.
Druhým meteorickým rojom sú Eta Aquaridy, aktívne od 19. apríla do 28. mája. Maximum ich aktivity pripadá na 6. mája. Tieto meteory sú pozorovateľné ideálne pred svitaním, no aj vtedy je radiant nízko nad obzorom. To zapríčiňuje, že pozorované meteory bývajú pomerne dlhé. Lepšie pozorovacie možnosti tohto roja majú obyvatelia južnejších zemepisných šírok, kde radiant stúpa strmšie nad obzor. Počet týchto meteorov za hodinu sa pohybuje okolo 45. V roku 2013 toto číslo dosiahlo enormnú hodnotu 130, takéto počty sú však zriedkavé.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.