Astronomické kalendárium (august 2022)

Keď sa v auguste zadívame na nočnú oblohu, uvidíme Mliečnu cestu siahajúcu od juhozápadu po juhovýchod a prechádzajúcu cez súhvezdie Labuť. A čím tmavšia obloha, tým viac hviezd a rôznych štruktúr na nej rozoznáme.

August je mesiac, ktorý si mnohí spájame s meteorickým rojom Perzeidy. Ten totiž vrcholí v príjemných letných teplotách a nadránom produkuje v období maxima niekoľko desiatok meteorov za hodinu. V tomto roku podmienky z dôvodu mesačného splnu nebudú pozorovateľom priať. Napriek tomu pri jasnom počasí uvidíme niekoľko jasných meteorov. Podobnú snímku ako na fotografii by sme však museli zhotovovať v priebehu niekoľkých nocí. Táto pochádza z gréckej Kréty a je to záznam Perzeíd z roku 2021 počas piatich nocí, foto Tomáš Slovinský.

Priamo v nadhlavníku je známy Letný trojuholník pozostávajúci z hviezd Vega, Deneb a Altair. Nízko nad južným obzorom žiaria hviezda Antares a zvieratníkové súhvezdia Vodnár, Škorpión, Kozorožec a Strelec.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je počas augusta najlepšie pozorovateľný v druhej polovici mesiaca po západe Slnka. Nájdeme ho nízko nad juhozápadným obzorom. Času na jeho pozorovanie však nemáme veľa – zapadá veľmi rýchlo po západe Slnka. Venuša je aj tento mesiac pozorovateľná ako Zornička na rannej oblohe pred východom Slnka. Najlepší čas na jej pozorovanie je začiatkom mesiaca, na záver augusta vychádza nad obzor o čosi neskôr, takže času na jej pozorovanie máme menej.
Mars vychádza nad obzor vo večerných hodinách. Viditeľný je počas druhej polovice noci – na začiatku augusta od polnoci, na záver mesiaca od jedenástej hodiny večer. Jupiter vychádza tiež vo večerných hodinách a pozorovateľný je takmer počas celej noci. Je neprehliadnuteľným objektom v súhvezdí Veľryba. Aj Saturn vychádza vo večerných hodinách, ešte skôr ako planéta Jupiter. Počas celého augusta ho môžeme vidieť v súhvezdí Kozorožec.
Urán vychádza každým dňom v čoraz skorších hodinách. Začiatkom augusta ho môžeme pozorovať od polnoci, na záver mesiaca už po desiatej hodine večer. Neptún sa tiež pripája k ostatným planétam, a teda aj túto planétu môžeme pozorovať vo večerných hodinách aj počas celej noci až do rána. Pri jeho pozorovaní si pomôžme aspoň malým ďalekohľadom.

Augustové roje meteorov

K augustovým teplým, hoci krátkym nociam nepochybne patria aj dva meteorické roje. Ide o Kappa Cygnidy a azda najznámejšie Perzeidy.
Roj Kappa Cygnidy bol známy už od 19. storočia, keď upútal svojou modrobielou farbou. Roj nie je síce svojou kvantitou výdatný, môžeme v ňom však nájsť krásne bolidy. Meteory tohto roja sú pomerne pomalé, ich rýchlosť pri vstupe do atmosféry Zeme dosahuje 25 km/s. Aktívne sú od 3. do 25. augusta, maximum pripadá na noc z 17. na 18. augusta. Ide o menší meteorický roj s hodinovou frekvenciou iba tri meteory. Svoj názov nesú vďaka radiantu, odkiaľ zdanlivo vyletúvajú – ide o hviezdu Kappa Cygni v súhvezdí Labuť. Kappa Cygnidy vznikli rozpadom asteroidu 2008ED69 v období medzi rokmi 6 000 – 4 000 pred n. l.
Slávne Perzeidy sú známe oveľa väčším počtom meteorov, približne až 100 za hodinu. Svoju aktivitu začínajú 17. júla a aktívne sú až do 24. augusta. Maximum pripadá na noc z 12. na 13. augusta. Radiant zdroja sa nachádza v súhvezdí Perzeus, ktoré je v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádza čoraz vyššie nad východný obzor. Rýchlosť Perzeíd je pred vstupom do atmosféry Zeme až 59 km/s, vďaka čomu sú meteory jasné a často za sebou zanechávajú výraznejšiu žiariacu stopu. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle objavenej v roku 1862.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.