Astronomické kalendárium AUGUST

Počas augustových nocí môžeme vidieť Mliečnu cestu ligotajúcu sa od juhozápadu po juhovýchod prechádzajúc súhvezdím Labute. Ak je obloha dostatočne tmavá, môžeme rozoznať aj jej jemnú štruktúru. Jadro Galaxie sa nachádza v súhvezdí Strelca.

K augustovej oblohe patria súhvezdia Veľkej a Malej medvedice, a to v severozápadnej časti oblohy. Na severovýchode sa vyníma Kasiopeja. V nadhlavníku je známy Letný trojuholník pozostávajúci z hviezd Vega, Deneb a Altair. Nízko nad južným obzorom žiari hviezda Antares a zvieratníkové súhvezdia Vodnár, Škorpión, Kozorožec a Strelec.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je pozorovateľný tesne pred východom Slnka nízko nad východným obzorom, a to najmä v prvej polovici augusta. Zo súhvezdia Blížencov sa 10. augusta presunie do Raka a 24. augusta do súhvezdia Leva.
Venuša je počas tohto mesiaca pre svoju blízkosť pri Slnku nepozorovateľná.
Mars nájdeme v súhvezdí Leva. Počas prvých augustových večerov je krátko pozorovateľný tesne po západe Slnka, ale aj táto planéta je pre nás po väčšinu augusta pre svoju blízkosť pri Slnku nepozorovateľná.
Jupiter je pozorovateľný po západe Slnka počas celého mesiaca. Prvé augustové noci zapadne za obzor o jednej hodine v noci, v závere augusta o jedenástej hodine večer. Čas na jeho pozorovanie sa nám každým dňom kráti. Nájdeme ho v súhvezdí Hadonosa.
Saturn je pozorovateľný počas celého augusta v prvej polovici noci. Vychádza vo večerných hodinách a zapadá o pol štvrtej ráno, na konci mesiaca o dve hodiny skôr. Jeho augustovým sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca.
Urán môžeme pozorovať v súhvezdí Barana. Spočiatku od jedenástej hodiny v noci, ku koncu augusta vychádza už o pol desiatej večer.
Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v súhvezdí Vodnára takmer celú noc.

Augustové roje meteorov

K augustovým teplým nociam patria aj dva meteorické roje. Ide o Kappa Cygnidy a známe Perzeidy. Roj Kappa Cygnidy ľudia pozorovali už od 19. storočia, keď ich upútal svojou modrobielou farbou. Aktívne sú od 3. do 25. augusta, maximum pripadá na noc zo 17. na 18. augusta. Ide o menší meteorický roj s hodinovou frekvenciou len tri meteory. Svoj názov nesú podľa radiantu, odkiaľ zdanlivo vyletúvajú. Ide o hviezdu Kappa Cygni v súhvezdí Labute. Kappa Cygnidy vznikli rozpadom asteroidu 2008ED69. Asteroid 2008ED69 vznikol ako potomok kométy Jupiterovej rodiny niekedy v období rokov 6 000 – 4 000 pred n. l. Väčšina úlomkov prechádza v blízkosti dráhy Venuše, ale jeho šírka zasahuje až do obežnej dráhy Zeme. Meteory tohto roja sú pomerne pomalé, ich rýchlosť pri vstupe do atmosféry Zeme dosahuje 25 km/s. Zaujímavosťou tohto roja je, že občas v ňom nájdeme aj krásny jasný bolid. Známejšie Perzeidy sú výnimočné oveľa väčším počtom. Ide o 60 až 110 meteorov za hodinu. Svoju aktivitu začínajú 17. júla a aktívne sú do 24. augusta. Maximum pripadá na noc z 12. na 13. augusta. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/ Swift-Tuttle objavenej v roku 1862. Radiant zdroja sa nachádza v súhvezdí Perzea, ktoré je v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádza čoraz vyššie nad východný obzor. Rýchlosť Perzeíd je pred vstupom do atmosféry Zeme až 59 km/s, vďaka čomu sú meteory jasné a často za sebou zanechávajú výraznú žiariacu stopu.

Mgr. Viktória Zemančíková
PhD. Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre